Slané tyčinky: Jsou dobré k vínu jako pohoštění pro hosty nebo jen tak na zub

slane tycinky
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Vánoční svátky bývají ve znamení pečení sladkého cukroví. Jako pohoštění pro hosty je možné nabídnou i slané tyčinky. Přijdou určitě vhod po sérii dobrot z cukru. Z jakého těsta je můžeme upéct?

Na přípravu slaných tyčinek se nejčastěji používá listové těsto. Pro někoho se však může zdát příliš tučné, takže ho lze nahradit těstem s menším obsahem tuku. Dobré jsou tyčinky z těsta tvarohového i bramborového. Pojďme se tedy podívat na to, jak je připravit.

Tvarohové tyčinky

Na přípravu tyčinek s tvarohem si připravíme 250 g hladké mouky, 250 g tvarohu, 250 g tuku (Hera), 1 žloutek, sůl, kmín, 1 bílek na potřební.

Do mouky přidáme sůl, tvaroh, nastrouhaný tuk, žloutek a vypracujeme hladké těsto, které se nelepí. Můžeme nechat půl hodiny odpočinout a pak se pustíme do tvorby tyček.

Na pomoučeném vále těsto vyválíme na placku o síle asi 5 mm, vykrajujeme tyčinky, potřeme rozšlehaným bílkem, posypeme celým kmínem a solí. Rychle upečeme.

Slané tyčinky s ementálem

Sýr dodá tyčkám dobrou chuť. Chutný je zejména ementál, který můžeme použít při přípravě slaných tyček.

Připravíme si 210 g hladké mouky, 130 g strouhaného ementálu, 150 g tuku, 6 lžic smetany, bílek na potření. Postup je jednoduchý – do mísy nasypeme mouku, přidáme nastrouhaný tuk a sýr, doplníme smetanou, osolíme a vypracujeme hladké těsto.

Těsto na vále rozválíme na placku a ozdobným rádýlkem krájíme tyčinky, které potíráme bílkem a sypeme solí a na jemno nastrouhaným sýrem. Upečeme v dobře předehřáté troubě.

Tipy při pečení slaných tyčinek

Slané tyčinky lze sypat kromě kmínu také sezamovým semínkem, mákem, sladkou paprikou. Místo ementálu lze použít brynzu.

Nemusíme krájet tyčinky, ale můžeme vykrajovat jiné tvary – srdíčka, trojúhelníčky, kolečka podle toho, jakou doma máme formičku na vykrajování.

Tuk se nejlépe strouhá, je-li ještě hodně ztuhlý. Nejrychlejší je vyválený plát nejprve natřít bílkem a pak teprve krájet tyčinky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz