Skladovat dřevo není vůbec jednoduché. Musíte dodržet několik důležitých věcí

skladovat dřevo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Skladovat dřevo správně není vůbec jednoduché, ať už se jedná o dřevo palivové nebo dřevo uskladněné ve fošnách či deskách. Pokud chcete skladovat dříví správně, tak pro vás máme jednoduchý návod, jak na to.

Palivové dřevo

Jestliže se rozhodnete pro vytápění pomocí dříví nebo chcete skladovat dřevo pro občasný ohýnek na zahradě, tak budete potřebovat správné místo pro jeho uložení. Nejlepším úložištěm pro skladování dřeva je méně slunné a nejlépe co nejvíce profukující místo.

Pokud nemáte vhodné místo pro skladování například někde u domu, budete si muset vyrobit svůj vlastní dřevník. Stačí jednoduchá konstrukce, která bude mít pevnou střechu, která zadrží vodu. Správně se musí skladovat dřevo tak, aby do něj vůbec nezatékalo.

Jestliže budete skládat štípané dřevo do dřevníku, tak se snažte o co nejpřesnější uspořádání dřeva na sebe, a také myslete na to, že když dřevo vysychá, mění svůj tvar. To znamená, že pokud ho narovnáte v dřevníku špatně, mohlo by časem spadnout.

Dřevo nařezané na fošny

Pokud si koupíte nařezané fošny, nebo si necháte rozřezat vlastní kulatinu na fošny někde na pile, tak je skladování daleko náročnější, než u palivového dřeva. Skladovat dřevo nařezané na fošny se musí správně hlavně proto, aby dřevo nechytlo plíseň nebo nezačalo hnít.

Dřevo čerstvě nařezané obsahuje velké množství vody, která vysychá podle typu dřeva od dvou do více let. Jestliže se bude jednat o tvrdé dřevo, může být doba správného vyschnutí klidně kolem pěti let.

Základem správného skladování je prokládání. Položíte si dva hranoly ze dřeva na rovnou zem, na které položíte první fošnu. Na tuto fošnu položíte další dva hranoly, a zase další fošnu. Takto budete pokračovat do výšky zhruba dvou metrů. Potom je lepší založit další řadu.

Dřevo nařezané na desky

U skladování desek je to podobné, jako když skladujete čerstvě nařezané fošny. Skladovat dřevo nařezané na desky můžete také pomocí prokládání. Stejně si položíte dva hranoly na vyrovnanou zem, a vyskládáte první patro desek.

Na první patro dáte další dva hranoly, a položíte druhé patro desek. Takto pokračujete zase do výšky zhruba dvou metrů. Mezera mezi každým patrem u desek by měla být cca 2 cm. U větších fošen se nebojte mezery klidně 5 cm.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz