Floxy může pěstovat i začátečník. Vyžadují polostín a dostatek vláhy

floxy
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Už naše prababičky floxy pěstovaly na svých zahrádkách a obdivovala se bohatství květů v zářivých barvách. Na nějakou dobu tyto krásné rostliny upadly v zapomnění, aby se o to s větší slávou vrátily zpátky. Dnes patří opět k oblíbeným trvalkách nebo letničkám. Jak si poradit s jejich pěstováním?

Oblíbené floxy jsou ozdobou zahrady

Na péči nejsou floxy příliš náročné. Dařit se jim bude spíše v polostínu, a když jim dopřejete dostatek vláhy, budou spokojené a odmění se vám květy, které na zahradě nepřehlédnete.

Tyto trvalky pocházejí ze Severní Ameriky. Do Evropy se dostaly asi před třemi sty lety a hned je začali zahradníci v Anglii, Německu i Rusku šlechtit do mnoha různých druhů. Těch najdete v současné době celou stovku, takže máte z čeho vybírat.

Floxy mohou být poléhavé i vzpřímené s květy v červené, růžové, modré, bílé i purpurové barvě.

Floxy patří do výživné půdy

Floxy nemají rády, aby jim kořeny stály ve vodě. Proto půda, do níž je zasadíte, by měla být dostatečně propustná, aby nezadržovala vodu. Přitom na vodu si tyto trvalky potrpí a zvláště v parném létě je vhodné je zalévat dokonce dvakrát denně.

Než rostlinu dáte do zeminy, dobře ji prokypřete až do hloubky 30 cm a doplňte zralým kvalitním kompostem. Vyšší rostliny by od sebe měly být vzdálené asi 40 až 50 cm, nízkým floxům stačí vzdálenost 30 cm. Po nasazení je vhodné potom floxy pohnojit hnojivem s obsahem fosforu, dusíku i draslíku, aby dobře nasazovaly na květ.

Na balkon i terasu

Jestliže přemýšlíte, jakou letničkou nebo trvalkou si zkrášlíte prostředí balkonu či terasy, tak zkuste tentokrát vysadit floxy, protože i zde se budou dobře vyjímat. Je třeba vybrat nádobu tak velkou, jako je sama rostlina, doplnit drenáží a substrátem pro balkonové květiny.

Dařit se jim bude spíše v polostínu, přímé sluneční paprsky nejsou pro floxy vhodné. Když ale máte balkon orientovaný na jih s dostatkem slunce, pak rostlinám dopřejte pravidelnou a dostatečnou zálivku, protože přeschnutí substrátu špatně snášejí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz