Šetření v době pandemie aneb jak vyjít s omezeným rodinným rozpočtem

šetření v době pandemie
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Spousta rodin s dětmi i jednotlivců musela změnit své návyky, nastartovat šetření a žít ze svých úspor. Jak jdou v rodinném rozpočtu uspořit peníze?

Koronavirová pandemie bohužel pořádně zamíchala našimi životy. Vláda vyhlásila nouzový stav, omezila volný pohyb lidí a zavřela obchody. Do finančních problémů se dostali nejen drobní živnostníci, ale také podnikatelé, firmy a jejich zaměstnanci. Spousta rodin s dětmi i jednotlivců musela změnit své návyky, nastartovat šetření a žít ze svých úspor. Jak jdou v rodinném rozpočtu uspořit peníze?

Omezení zbytných věcí a odklad splátek

Pokud je omezený rozpočet, musí člověk začít s penězi obezřetně nakládat. Nejprve je třeba omezit zbytné výdaje, tedy to, co nutně nepotřebujete. Může to být dražší mobilní tarif nebo nová lednička, když ještě ta stará je funkční. Zredukovat je možné i spoření na penzijní připojištění nebo stavební spoření snížením pravidelných plateb na minimum.

Pokud máte půjčky a hypotéku a hrozí vám prodlení ve splácení, určitě byste měli uvažovat o odkladu splátek a včas kontaktovat banku a požádat o to. Banky se totiž dohodly, že postiženým koronavirovou pandemií odloží splátky hypoték o tři měsíce. Jistě je lepší se poskytovatelem úvěru dohodnout dopředu než pak řešit postih z nesplácení.

Pozor je třeba si dát na tzv. energetické šmejdy, kteří zneužívají současné situace a lákají nové zákazníky na levnější energie. Že ve většině případů člověk neušetří, je jistě zřejmé.

Hodně ušetříte i na jídle

Pokud se pustíte do cíleného plánování jídelníčku, můžete během karantény ušetřit významnou část financí. Nakupovat a vařit byste měli tak, abyste to skutečně snědli a nic nevyhazovali. Při plánování toho, co vařit, je vhodné vycházet z jídel, které patří v rodině k oblíbeným a přitom nejsou tak drahé. Týden si rozdělte na dvoudenní úseky, abyste mohli jídelníček dle potřeby upravovat, přičemž vždy přemýšlejte dopředu. Uvidíte, že časem se vám plánování dostane pod kůži a šetření vás začne bavit.

Nakupovat byste měli v akcích, které nabízejí obchody. Lze takto nakoupit opravdu levně. Porovnávejte přitom nabídku jednotlivých supermarketů, abyste měli přehled o tom, kde je cena potravin výhodnější. Při plánování je nutné počítat i se zbývajícím jídlem a vařit ze zbytků.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz