Víte, jak opravit defekt na kole? S našim návodem to zvládnete i na cestě

defekt na kole
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Snad už každý cyklista řešil defekt na kole. Pro někoho je to obrovský problém, pro někoho hračka. Nenechte se zahanbit, a opravte si defekt svépomocí. Dávejte pozor na sebe i své okolí, pokud se rozhodnete řešit tuto situaci přímo na silnici! Ideálně situaci řešte mimo silnici.

Defekt na kole na silnici

Pokud se stane, že se vám kolo vyfoukne během výletu, tak je to o něco horší a složitější situace, než když si všimnete vyfouknutého kola doma. Určitě budete potřebovat k opravě defektu na kole pumpičku a lepidlo na cyklistickou duši. Nářadí, bez kterého se určitě neobejdete, když budete chtít opravit defekt kola jsou páky, pomocí kterých sundáte plášť z ráfku.První postup je otočit si celé kolo a položit ho na část sedla a řídítka. Tímto manévrem získáte přístup k prázdnému kolu.Prázdné kolo sundáte, a můžete začít s opravou defektu. Jako první ze sundaného kola musíte sundat plášť, pod kterým najdete duši.

Defekt na kole způsobí propíchnutí duše, kterou je potřeba zalepit. Na duši musíte najít díru, kterou pomocí lepidla zalepíte.

Defekt na kole, který opravujete doma

Postup opravy defektu na kole doma je o něco jednodušší. Postup je stejný, jako když ho potkáte na silnici. Musíte si zase sundat kolo, ze kterého sundáte plášť a vytáhnete duši. Duší nafouknete pomocí hustilky, a ponoříte do vody. Defekt na kole, který opravujete doma přináší největší výhodu v tom, že máte po ruce nádobu, do které můžete napustit trochu vody, a ponořit do ní duši. Tam kde se začnou objevovat bublinky vzduchu můžete rychle objevit případnou dírku.

Postup lepení duše je jednoduchý. V sadě na lepení, která se prodává najdete vždy papír ke zdrsnění daného místa. Dále je dobré lepené místo odmastit, a potom použít lepidlo a záplatu na duši. Zalepenou duši umístíte do pláště zpátky, a nasadíte na ráfek.

Rady pro opravu defektu na konec

Před nasazením zalepené duše zpět do pláště se ujistěte zda předmět, který píchl duši se ještě v plášti nenachází. Pokud máte defekt na kole na silnici, vždy dodržujte bezpečnost provozu, a pokud máte možnost, tak ho neopravujte přímo na silnici.

Jestli nechcete řešit problémy na cestách, tak je ideální s sebou vozit náhradní duši, kterou bez problému na cestě jen vyměníte, a nemusíte nic lepit. Vždy s sebou mějte alespoň malou hustilku na kolo, někdy může postačit po cestě kolo jen dofukovat, a můžete bezpečně dojet až domů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz