Léčba puchýřů může být někdy zdlouhavá, pokud nedodržíte pár základních zásad a podaří se vám puchýřek na noze nebo kdekoliv na těle strhnout. Pokud se chcete vyhnout nepříjemné léčbě puchýřů, tak je nejlepší předcházet jejich tvorbě.
Jak se tvoří puchýře?
Puchýře se nejčastěji tvoří v oblasti horních nebo dolních končetin. U dolních končetin to bývá často zaviněno nevhodnou nebo novou obuví. Pokud si například zakoupíte nové horské boty a ihned vyrazíte na delší pochod, tak můžete s tvorbou puchýřů téměř jistě počítat.
Pokud si nechcete pokazit dovolenou, kdy je léčba puchýřů opravdu nepříjemná, tak si nové boty před dovolenou pořádně rozchoďte. Nestyďte se s pohorkou vyrazit i do města. Jednak se musí nové boty rozšlápnout, ale i noha si musí na novou botu zvyknout.
V oblasti horních končetin může za tvorbu puchýřů nepoužívání pracovních rukavic. Pokud budete najednou dělat činnost, na kterou není ruka zvyklá, například budete kopat záhonky na zahradě, tak se vám může na ruce vytvořit puchýř. Většinou jde o dlouhodobé ošoupávání kůže, kde se potom pod kůží začne tvořit vodní polštářek.
Rychlá léčba puchýřů
Nejrychlejší a nejjednodušší léčba puchýřů je propíchnutí puchýře. Nemusíte se obávat žádné bolesti. Kůže na vrcholku puchýře není nijak citlivá, a proto se ji nemusíte bát propíchnout. Pro propíchnutí je nejlepší zvolit sterilní chirurgickou jehlu.
Po propíchnutí puchýře z něj začne rychle vytékat nahromaděná voda. Následně ucítíte velkou úlevu, protože se uvolní tlak puchýře. Nelekněte se, pokud se puchýř po čase znovu naplní vodou.
Pokud se po pár hodinách znovu naplní vodou, tak je léčba puchýře zase stejná. Tedy znovu rychle propíchnout.
Jestliže jste na horách nebo v terénu a máte možnost puchýř propíchnout, tak ho potom ještě zalepte co nejvíce náplastí, aby nedocházelo k dalšímu odírání a možnosti strhnutí kůže. Potom se místo stává velice citlivé a bolestivé.
Pokud na tvorbu puchýřů hodně trpíte, je vhodné si do bot jako prevenci koupit například gelové polštářky.