Rozvody v domě dělejte chytře. Ušetříte si pozdější starosti

rozvody kabelu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud plánujete budovat rozvody elektroinstalace nebo například roztahovat datové kabely, tak nezapomínejte na dobré zapravení do zdi v chráničkách, které vám umožní kdykoliv s elektřinou manipulovat. Nejvíce práce ulehčí to, když budete na potřebné rozvody v domě myslet dopředu.

Rozvody kabelů v domě

Ve většině případů musí rozvody v domě zapojovat zkušený technik, například elektrikář. Ten vám však nebude připravovat drážky do zdi, kde povedou kabely. Většinou si s ním domluvíte, co kde budete chtít a on vám namaluje na zdi trasy, které budete muset připravit pro natahování kabelů.

Ke zhotovení rovných drážek do zdi můžete využít frézku, která je pro tento účel přímo dělaná. Ušetříte si tak spoustu práce. Do připravených drážek vždy vkládejte kabely do chrániček.

Chránička by měla být vždy minimálně dvakrát větší v průměru, než je kabel vedený v ní. Pokud máte možnost, tak dopřejte každému kabelu svoji chráničku. Díky tomu budete moci ve zdi kabel kdykoliv popotáhnout nebo úplně vytáhnout a nahradit jiným.

Připravte se na budoucí rozvody v domě

Vedle chrániček, ve kterých povedou kabely, které budete využívat, si vždy do každé místnosti přidejte jednu volnou chráničku, která bude sloužit pro budoucí napojení elektřiny nebo třeba datového kabelu.

Chránička ve zdi nikdy nesmí být prázdná. Vždy musíte mít v chráničce strčený drát nebo alespoň provázek, pomocí kterého budete moci v budoucnu chráničku protáhnout.

Snažte se ukládat chráničku vždy co nejvíce do roviny, aby se v budoucnu dala dobře protáhnout.

Rozvody elektřiny v novostavbě

Pokud si chcete ušetřit sekání elektřiny v novostavbě, tak můžete dráty od místa, kde bude rozvaděč, protáhnout už v základové desce. Většinou každý podle plánu již ví, kde bude mít v domě rozvaděč elektřiny.

Od tohoto místa můžete v základové desce ještě před pokládkou kari sítí položit elektrické kabely v chráničkách do každé místnosti. Díky tomu si potom ušetříte týdny práce s vysekáváním jednotlivých kabelů do jednotlivých místností.

Do každé místnosti přiveďte minimálně dva dráty. Jeden bude sloužit pro zásuvky a druhý pro osvětlení. Rozvody elektroinstalace ale již v tomto momentě konzultujte s elektrikářem.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz