Pokud voláte záchranku pro někoho jiného než pro sebe, musíte dodržet pár zásadních pravidel. První minuty po úrazu či kolapsu jsou vždy u postiženého velice důležité a jejich zvládnutí může být mnohdy i otázkou života a smrti.
Pokud nemáte za sebou záchranářský kurz, tak se pojďte podívat alespoň na pár základních pravidel, která můžete i jako obyčejný civilista dodržet a pomoci tak zachránit někomu život.
Když už voláte záchranku, tak rozhodně nezapomeňte na tato pravidla
Už každé malé dítě by mělo vědět, že pokud chcete volat záchranku, musíte vytočit číslo 155 nebo tísňovou linku 112. Ihned po zvednutí hovoru operátorem se snažte co nejvíce popsat, co se dotyčnému stalo. V případě hromadné nehody zkuste nahlásit alespoň hrubý počet zraněných.
Zkuste se trochu uklidnit a nechat vše na operátorovi tísňové linky, který vám poradí, co máte se zraněným udělat a jak postupovat.
Pokud se jedná o postiženou osobu v domě, zkuste před příjezdem záchranné služby zajistit člověka, který bude venku na záchranku čekat. Ten následně potvrdí, že záchranku voláte vy a případně jim poradí, o jaký byt v domě se jedná nebo kde přesně se postižená osoba nachází. Minimálně se však snažte pro záchranáře rychle otevřít příchodovou cestu, aby po příjezdu neztráceli čas řešením, jak se za postiženým dostanou.
Nikdy se nepleťte záchranářům do práce, po jejich příjezdu jim nahlaste, co se přesně stalo, jestli nemá postižená osoba nějaké alergie nebo případně i to, s čím se léčí. Potom už nechte práci jen na nich a asistujte jen po jejich povelu.
Jak se chovat před příjezdem?
Rozhodně se vždy musíte řídit pokyny dispečera záchranné služby, který dokáže situaci v daný okamžik vyhodnotit nejlépe. Pokud je postižené osobě špatně a voláte záchranku, zajistěte mu co největší přísun čerstvého vzduchu. Zbytečně se nehromaďte kolem postiženého ve více lidech, než jeho péče vyžaduje.
Uvolněte záchranářům co nejvíce příjezdovou nebo příchodovou cestu. Zajistěte dostatek místa kolem postiženého. Zkuste připravit i doklady, pokud je postižená osoba má u sebe.
Posouzení, jakou potřebuje dotyčný pomoc, nechávejte vždy a pouze na dispečinku záchranné služby, kde vám odborně poradí. Přehnanou či neadekvátní péči by totiž naopak mohlo dojít ke zhoršení situace postiženého.