Jak na zateplení domu: Tepelná izolace pomůže nejen v zimě, ale i v létě

zatepleni domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zateplení domu nemá smysl jen jako tepelně izolační vrstva v zimě, pomůže i při úmorném horku v létě. Díky zateplení se bude v domě držet mnohem příjemnější klima a slunce nebude váš dům  tolik vyhřívat. Nejdůležitější je zateplení střechy a stropů, přes které přirozeně uniká nejvíce tepla, ale zároveň ho tudy v létě i do domu nejvíce proniká.

Jak na zateplení domu?

Zateplení domu můžete udělat na několik způsobů s pomocí různých materiálů. Jaké jsou možnosti?

Polystyren

Zateplovat se dá například pomocí polystyrenu, kde si můžete zvolit z několika druhů a tlouštěk polystyrenu. Čím větší polystyren si na dům dáte, tím lepšího zateplení dosáhnete. Musíte ale také počítat s vyšší pořizovací cenou za polystyren.

Skelná vata

Další možností, jak efektivně zateplit dům, je skelná vata, která se prodává buď ve formě deskové izolace, anebo jako namotaná pro pohodlnou aplikaci v kuse do stropů či stěn.

skelna vata
skelná vata

Vždy si musíte vyrobit kostru, ve které bude skelná vata držet. Pokud ji budete připevňovat na střechu z vnitřní strany, bude vám ji stačit připevnit pomocí drátů, které přišroubujete do trámů ve střešní konstrukci.

Při zateplování vatou je to stejné jako u polystyrenu, můžete si vybírat z několika výšek zateplení. U každé výšky můžete najít i přesné označení prostupu tepla přes skelnou vatu.

Izolační pěna

Zateplení domu můžete udělat i pomocí stříkané pěny. Do těžko dostupných míst můžete nastříkat izolační pěnu, která má velice dobré izolační vlastnosti i v menších vrstvách, než tomu je u polystyrenu nebo skelné vaty. Aplikace je také o mnoho rychlejší než při zateplovaní jiným způsobem. Musíte zajistit jen přístup, odkud se bude pěna stříkat.

Na co si dát pozor?

Při rozhodování o zateplení domu si musíte dávat pozor hlavně na rosení fasády domu. U některých starších domů je lepší zvolit fasádu, kde bude přístup vzduchu z důvodu předejití plísní v domě.

Stejně tak při zateplování střechy myslete i na parotěsné fólie, které se pro tento účel přímo prodávají. Je potřeba vatu ochránit před vlhkem z venkovního prostoru.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz