Pravidelná dezinfekce klimatizace v autě zabrání vdechování usazených bakterií

dezinfikovat klimatizaci
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Dezinfikovat klimatizaci v autě by měl každý, kdo ji chce aktivně používat. Klimatizace v autě není využívána jen v létě, ale i v zimě. Stejnou cestou prochází také topení automobilu, proto by měla dezinfekce klimatizace probíhat pravidelně po celý rok. Dezinfekci můžete zvládnout doslova i za pár korun.

V potrubí klimatizace se usazují bakterie

Důvodem proč dezinfikovat klimatizaci v autě je usazování bakterií a plísní v potrubí klimatizace, které potom při jejím spuštění zbytečně vdechujeme. Tyto bakterie a plísně mohou u dětí i dospělého člověka způsobovat respirační onemocnění nebo velice nepříjemný kašel.

V neposlední řadě může nedezinfikovaná klimatizace i pořádně zapáchat. To je způsobeno bakteriemi a vodou, která se v potrubí sráží. Pokud pustíte v autě klimatizaci a najednou cítíte úplně jiný vzduch, tak je na čase začít vážně uvažovat o její dezinfekci.

Nezapomínejte ani na pravidelné doplňování chladícího média pro správnou funkčnost klimatizace. Pokud budete klimatizaci řádně doplňovat, prodloužíte tak její životnost.

Jak dezinfikovat klimatizaci v autě?

Dezinfikovat klimatizaci můžete velice jednoduše, postačí si koupit sprej na čištění klimatizace, který pročistí kompletně všechny průduchy. Použití zvládne úplně každý. V první řadě si najdete, kde v autě nasává vozidlo vzduch. U většiny aut tento průduch objevíte za sedačkou řidiče nebo spolujezdce.

Dalším krokem je nastartování automobilu a navolení klimatizace na maximální výkon s uzavřeným okruhem vzduchu. To znamená, že auto bude nasávat a vracet vzduch zpět do automobilu.

Jakmile budete mít auto vychlazené, tak vezmete připravený čistič klimatizace a postavíte ho k nalezenému průduchu, kde auto nasává vzduch. Jakmile čistič aktivujete, tak bude po určitou dobu do automobilu vstřikovat dezinfekci. Ihned, jak ho aktivujete, tak zavřete dveře automobilu a odejděte. Nikdy nezůstávejte v automobilu déle, než je nutné pouze pro spuštění čističe.

Auto poté necháte pořád nastartované i se spuštěnou klimatizací na maximální výkon. Zhruba po 30 minutách ho otevřete, vypnete motor a necháte vyvětrat. Pokud máte možnost ponechat auto na nějakém místě stát otevřené, tak ho klidně nechte větrat další 2-3 hodiny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz