Pravidelná údržba automobilu ušetří peníze. Jak se správně starat o svůj vůz

udrzba auta
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pravidelná údržba automobilu by měla patřit k běžné péči o svůj vůz. Hodně motoristů tento fakt zanedbává. Díky tomu musí nechávat v servisech nemalé peníze za velké opravy. Správná údržba automobilu může ušetřit opravdu hodně peněz za opravy, které jsou často zaviněny lhostejností k péči o svůj vůz.

Servisní prohlídky v záruční době

Pravidelná údržba automobilu by měla zahrnovat servisní prohlídky v autorizovaném servise po předepsaných intervalech dle výrobce. Tato údržba by se měla dodržovat hlavně u nově koupených automobilů, které jsou v záruce. To je většinou zhruba 5 let po koupi automobilu.

V případě, že nebudete dodržovat pravidelné servisní intervaly automobilu, který je v záruce, nebude mít prodejce povinnost automobil v záruce opravit. Jestliže se rozhodnete, že po záruce už do autorizovaného servisu jezdit nebudete, tak už to ničemu nevadí.

Na pravidelné servisní prohlídky můžete jezdit do kteréhokoliv autoservisu, který je většinou levnější než autorizovaný servis. Důležitá je pravidelnost, kdy by mělo auto při větším nájezdu na prohlídku do servisu minimálně jednou za rok.

Co je potřeba u auta hlídat?

V každém automobilu by se měl pravidelně měnit olej v motoru, který má určitou životnost. Průměrná životnost motorových olejů je 15 tisíc kilometrů. Některé oleje mají prodlouženou životnost na 30 tisíc kilometrů. Olej by také neměl být v autě déle než dva roky.

Současně s olejem by měl každý motorista měnit i filtr motorového oleje. Pokud se pustíte do výměny motorového oleje svépomocí, tak musíte koupit olej s přesnou viskozitou, kterou udává výrobce automobilu.

Dále by si měl každý motorista hlídat dezén pneumatik na svém autě, včasně přezouvat na letní a zimní pneumatiky a po 60 tisících kilometrech kontrolovat brzdové obložení a brzdovou kapalinu.

Hlídejte si také hladinu chladicí kapaliny v motoru a hladinu náplně ostřikovačů. Další části auta jako jsou tlumiče, uložení kol a ložiska nechte raději na profesionálním servise.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz