Používaní klimatizace má svá pravidla: Zásadní je předejít teplotnímu šoku

používání klimatizace
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Používání klimatizace se stalo v posledních dvaceti letech velkým hitem. V dnešní době si už téměř nikdo nechce pořídit automobil bez této vymoženosti. Dříve byla klimatizace drahou příplatkovou výbavou. Dnes se stává už skoro běžnou součástí základního vybavení.

Klimatizace už také nejsou jen výsadou automobilů, ve valné většině novostaveb se využívají vestavěné klimatizace. Do starších domů máte zase možnost si pořídit mobilní klimatizaci, která bez problému dokáže vychladit prostor na požadovanou teplotu.

Pravidla používání klimatizace v autě

Jestliže chcete mít používání klimatizace v malíčku, tak se pojďte podívat na pár základních pravidel. Úplně to nejzákladnější pravidlo je, že by klimatizovaný prostor neměl mít nižší teplotu než o 5 °C od okolní teploty, tedy venkovní.

Jedná se především o vhodné pravidlo do automobilu, kde se snažte dodržovat hranici 5 °C rozdílné teploty hlavně v tom případě, kdy jedete krátkou trasu. Pro tělo není nic horšího, než když dostane teplotní šok. Problémem je teplotní šok například v podobě přechodu z 30 °C do 20 °C.

Někdo tento rozdíl teplot nevnímá. Někomu však může zadělat minimálně na pořádnou rýmu.

Rozdílná situace nastane, pokud jedete v autě celý den. Potom si můžete klidně dovolit nastavit svoji klimatizaci na libovolnou teplotu, která je vám pro cestování příjemná. Pozor si dejte v takovém případe pouze na konci plánované cesty, kdy je dobré zhruba 30 minut před koncem jízdy klimatizaci vypnout a mírně pootevřít okénko automobilu, aby se teplota začala vyrovnávat.

Používání klimatizace v domě

Při používání klimatizace v domě platí stejná pravidla, jako při používání klimatizace v autě. Rozdíl teplot by zase neměl přesahovat 5 °C. Pokud ale z domu nevycházíte, tak si můžete dovolit nastavit teplotu nižší.

Zde si akorát dejte pozor na průduch klimatizace. Není vhodné umisťovat průduch klimatizace na místo, kde trávíte hodně času. Například nad sedací soupravu, postel nebo křeslo v pracovně. Vždy se snažte sedět mimo průduch klimatizace.

Dostatečnou péči při používání klimatizace věnujte i dezinfekci klimatizace. V potrubí klimatizací automobilů i domácností se mohou množit bakterie, které potom při spuštění šíříte do prostoru. Proto je vhodné klimatizaci čas od času dezinfikovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz