Mít každý den ráno čerstvý chléb není nic nemožného, a to pro něho nemusíte ani chodit do obchodu. Stačí si ho upéct, domácí pekárna to udělá za vás. Pojďme se podívat, podle čeho vybrat domácí pekárnu.
Domácí pekárna
Moderní kuchyňští pomocníci umí ledacos a domácí pekárna je toho příkladem. Některé modely umí zároveň upéct chléb, udělat marmeládu nebo jogurt.
Na trhu existuje hned několik značek, které se liší funkcemi, designem i cenou. Ovšem ten základ, tedy upéct chleba, umějí všechny.
K výběru jsou modely okolo dvou tisíc. Ovšem pořídíte i pekárnu podstatně dražší. Luxusnější v nerezovém provedení s kompletním příslušenstvím stojí i bezmála deset tisíc korun.
Na cenu je nutné hledět i podle toho, jak často budete chtít pekárnu využívat.
Velikost bochníku, funkce bezlepkový chléb
Při výběru domácí pekárny byste měli zohlednit zejména velikost bochníku. Budete-li totiž péct pro větší rodinu, měla by pekárna umět připravit chléb o hmotnosti alespoň 1 500 gramů. Na druhou stranu pro menší počet strávníků stačí chléb o velikosti 600 gramů.
Velmi často si domácí pekárny pořizují lidé s potravinovým omezením. Je proto dobré, umí-li pekárna upéct bezlepkový chléb. Ten potřebuje jiný čas na zpracování bezlepkové mouky a opravdu není špatné, pokud pekárna tento program obsahuje.
Příprava marmelády a jogurtu
Současné domácí pekárny lze využít také na přípravu marmelád, džemů a jogurtů. Ovšem ne všechny mají tyto programy ve své výbavě. Obvykle jsou schopné vyrobit marmeládu, ale na jogurt si již netroufnou.
Nemáte-li doma speciální jogurtovač a přemýšlíte nad tím, že byste si jogurty připravovali sami, pak se domácí pekárna s programem jogurt jistě oplatí.
Jeden nebo dva háky na hnětení těsta
Větší pekárny bývají vybavené dvěma háky na hnětení těsta. Ty menší si musejí vystačit s jedním.
Jestliže víte, že budete často připravovat také těsto na moučníky, volte pekárnu se dvěma háky, která takové těsto lépe vypracuje.