Jak vyrobit domácí lepidlo. Vyrobte si jej z polystyrenu a benzínu

domácí lepidlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud potřebujete vyrobit domácí lepidlo a rychle něco slepit, tak vám budou stačit jen dvě základní suroviny, jako jsou polystyren a benzín. Benzín se dá navíc nahradit i acetonem nebo jiným rozpouštědlem.

Jak si doma vyrobit lepidlo?

Domácí lepidlo vyrobíte rozpuštěním polystyrenu v benzínu nebo jiném rozpouštědle. Benzín si nalijete do menší nádoby, kam potom budete po menších kouskách přidávat polystyren. Úplně ideální je, pokud máte přístup jen ke kuličkám polystyrenu.

Kuličky polystyrenu nebo jeho kousky budete v benzínu namáčet a míchat tak dlouho, dokud vám z toho nevznikne lepkavá hmota bez kusů polystyrenu. Je možné, že v průběhu rozpouštění bude potřeba přilít trochu benzínu, protože se velmi snadno a rychle vypařuje.

Pokud by se vám zdál postup pro výrobu lepidla doma z polystyrenu složitý, můžete si jednoduše vyrobit domácí lepidlo i z mouky a cukru. Na to se podíváme v závěru článku.

Lepidlo z polystyrenu

Domácí lepidlo z polystyrenu můžete použít na cokoliv kromě polystyrenu. Výborně se s ním dají slepit například boty, tvrdé plasty, papír, plastové trubky a další. Před lepením je však potřeba dodržet čistotu lepených spojů.

Pokud k sobě chcete přilepit dvě plochy, tak je potřeba je odmastit a očistit. Dále pro lepší spojení lepidlem použijte smirkový papír, pomocí kterého stykové lepené plochy zdrsníte. Díky tomu potom budou pomocí lepidla lépe držet.

Domácí lepidlo z mouky

K výrobě tohoto alternativního domácího lepidla budete potřebovat pouze mouku, cukr, teplou vodu a studenou vodu.

Ve 100 ml studené vody rozmícháte 3 lžíce mouky tak, aby tekutina neobsahovala hrudky. Pak si dáte do rendlíku 200 ml vody, kterou zahřejte, a přidáte moučnou směs. Budete to zahřívat tak dlouho, dokud nebude celá směs hustá a nakonec přidáte 1 lžíci cukru. Vše ještě jednou pořádně promícháte a odstavíte z plotny.

Až vám směs vychladne, tak ji vložíte do lednice a další den můžete začít lepit. Lepidlo skvěle funguje i na tvrdší kartony. Je to ekologické lepidlo, které je navíc zdravotně nezávadné.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz