Plastová okna – ano, nebo ne? Nenechte se při výběru nachytat

plastova okna
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Znáte nejčastější mýty o plastových oknech? Pokud z jakéhokoliv důvodu váháte o koupi, zjistěte si maximum informací, abyste se rozhodovali objektivně. Přeci jen jde o dlouhodobou a poměrně drahou investici. Nenechte se nachytat mýty o plastových oknech

Dobré plastové okno chrání před hlukem a průvanem, neteče, nezamrzá a nezamlžuje se. Nemá přitom smysl bezmyšlenkovitě hledat ta nejdražší okna – těžká konstrukce se časem propadne a vy budete muset hlídat, zda okno drží na svém místě nebo ne.

Tři mýty o plastových oknech

Mýty vznikají na základě nedostatku informací. Než začnete vybírat, přečtěte si nejrozšířenější mýty o plastových oknech:

Plastové okno zajistí 100% ochranu

Z technického úhlu pohledu je velmi složité vytvořit konstrukci, která bude zároveň chránit před chladem a osvětlovat prostor. Mezerami mezi sklem a těsněním a přes montážní švy tak či onak proniká studený vzduch.

Dokonce i v případě, že tmel správně přiléhá a montážní práce dělal profesionál, je třeba místnost větrat. Vzduch zvenčí musí pronikat dovnitř, jinak bude v bytě nedýchatelně – podobně jako v uzavřeném skleníku.

Zvukovou izolaci také nelze udělat stoprocentní. Plastové okno vám pomůže, pokud bydlíte u frekventované magistrály nebo zrovna kousek od vašeho domu probíhá stavba. Avšak aby byly dodrženy normy, musíte pravidelně větrat, a tak se občasnému hluku nevyhnete.

Čím více komor v profilu okna s dvojitým zasklením, tím lépe

Profil je rám okna, uvnitř kterého jsou komory, obvykle 3 – 8. Nejvíce používané profily jsou 3 – 5 ti komorové. Nepleťte si profilové komory s komorami dvojitého zasklení!

Okno s dvojitým zasklením je blok skel a prostor mezi nimi jsou komory (někdy se jim také říká dutiny). Nejběžnější jsou dvoukomorová okna s dvojitým zasklením. Existují také jednokomorová (například pro zasklení balkónu),nebo 3 – 4 komorová s dvojitým zasklením.

Množství dutin má vliv na propustnost tepla a vzduchu a zároveň dělá konstrukci více komplikovanou a zvyšuje cenu.

A proto, až si budete vybírat podle množství komor v profilu a samotném zasklení, stojí za to vycházet z praktických úvah. Zeptejte se manažera, která možnost je ve vaší oblasti nejoblíbenější.

Materiál PVC je neekologický, nehořlavý a nezapadá do designu

Ačkoliv je PVC syntetický materiál, je zároveň bezpečný (vyrábějí se z něj nádoby na potraviny).

PVC je sice hořlavý materiál, ale dřevěná okna mohou také vzplanout. PVC se při požáru začne tavit a uvolňovat toxické látky, ale oxid uhelnatý, uvolňovaný při spalování dřeva, je také škodlivý.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz