Jak nalákat na kompost žížaly? Pomocí jednoduchého triku se jen pohrnou

kompost zizala
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Stále více majitelů zahrad se vrací ke starým dobrým postupům a zakládá si kompost, díky němuž získají přírodní hnojivo pro pěstování zeleniny i okrasných rostlin. Založení kompostu je přitom jednoduché a může být pro vaši zahradu i životní prostředí velmi prospěšné. Pomocná ruka se ale vždy hodí, žížaly v kompostu jsou k nezaplacení.

Jak na kvalitní kompost

Kvalitní kompost produkující nejlepší hnojivo se neobejde bez pomoci malé armády žížal, které jej jednak provzdušňují a jednak do něj díky zpracovávání organického odpadu dokonce přidávají další důležité látky. Kompost bohatý na přítomnost žížal má i své odborné jméno – vermikompost.

Vermikompostování je dnes standardem i u malých kompostů, které se umísťují třeba na balkóny, v takovém případě jsou do něj ale žížaly nasazovány přímo. Taková možnost je zde vždy, u zahradních kompostů je však také možnost přilákat žížaly žijící v jeho okolí.

Žížaly do kompostu

Pokud do kompostu dáváte skutečně to, co do něj patří a nic navíc, je pravděpodobné, že si do něj najdou cestu brzy samy. Má-li být ale kompost na žížaly opravdu bohatý, je třeba udělat jej pro ně zvláště přitažlivým.

Jak již bylo zmíněno, kompostování má svá pravidla. Nepatří do něj rozhodně vařené potraviny, exkrementy domácích zvířat nebo třeba maso.

Naopak, pevné místo tam má posekaná tráva, dřevěné štěpky, zbytky pokrájené zeleniny, slupky od brambor či ovoce, nebo třeba popel z krbu na dřevo.

Trik s kávou

Některé přísady pak na žížaly působí doslova jako magnet – velmi je láká například kávová sedlina. Pokud chcete přilákat opravdu velké hejno, připravte jim proto jejich oblíbenou kávovou pochoutku. Velmi užitečné je i umístit na dno kompostu natrhaný papír nebo karton.

Důležité je potom dodržovat pravidelné vlhčení kompostu a také to, aby se nacházel v příjemném stínu, a nikoliv na přímém slunci. Pokud budete tato pravidla dodržovat, jistě se vám bude kompost brzy žížalami jen hemžit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz