Tepelné čerpadlo? Do starého domu jedině po energetickém auditu

tepelné čerpadlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Kvůli vysokým cenám energií hledají lidé jiné alternativní způsoby vytápění svých obydlí. Takovým je i tepelné čerpadlo, které za určitých podmínek nabízí velice nízké provozní náklady. Před jeho pořízením je ale dobré zvážit všechny možnosti, protože tepelné čerpadlo u starého domu nemusí být vždy tím nejlepším řešením.

Vysoká investice do tepelného čerpadla

Při pořizování tepelného čerpadla je třeba počítat s vyšší investicí pohybující se mezi 90 až 250 tisíci korunami podle typu čerpadla.

Kromě toho je nutné přičíst případné finance za výměnu radiátorů, pokud bude zapotřebí otopnou soustavu správně vyregulovat, aby vše fungovalo, jak má. Většinou se to týká domů bez podlahového topení.

Tepelné čerpadlo do starého domu

Jste-li vlastníky staršího domu, který není zateplený, tak pro vás nemusí být tepelné čerpadlo nejvhodnější. Čím větší jsou tepelné ztráty budovy, tím méně se tepelné čerpadlo vyplatí pořídit, protože je to ekonomicky příliš náročné.

Určitě stojí za to si nechat udělat energetický audit energetickým specialistou. Ten ukáže místa, kterými uniká teplo z budovy. Může to být střecha, fasáda i okna. Pak je třeba zvážit, jestli by nebylo lepší před koupí tepelného čerpadla dům zateplit. Odpadne poté nutnost pořídit drahý model s vysokým výkonem, který má ale i nákladnější provoz.

Se zateplením domu ovšem souvisejí další finanční náklady, kterými se bude prodlužovat návratnost investice vložené do nákupu tepelného čerpadla. Výsledná úspora pak nemusí být taková, jakou jste očekávali.

Pasivní dům s minimální ztrátou tepla

Pro majitele nemovitosti typu pasivní dům, který vykazuje minimální tepelnou ztrátu, je zbytečné pořizovat tepelné čerpadlo, protože to nepřinese žádanou finanční úsporu a návratnost vložené investice do nákupu tepelného čerpadla je v tomto případě příliš dlouhá. V pasivních domech se tepelné čerpadlo využije spíše na ohřev vody než na vytápění.

Před pořízením některého typu tepelného čerpadla je třeba společně se zkušenými odborníky vše dobře naplánovat a propočítat, abyste z tepelného čerpadla získali maximum úspor i návratnosti vložených peněz.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz