Pečené Donuty v troubě. Recept na americkou koblihu, která dobyla i českou kuchyni

donut
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Pečené donuty neboli americké koblihy začínají být oblíbené i v Česku. Dnes vám tak přinášíme recept na donuty z trouby. A pokud jste ještě pečené donuty v troubě neochutnali, nevíte o co přicházíte.

Z Nizozemí až do Ameriky

Americký donut má zploštělý tvar a uprostřed otvor na rozdíl od české koblihy, která je kulatá a zavařenina se vkládá do jejího vnitřku. Oba druhy pečiva se smaží, ale existuje také pečená verze.

Historie říká, že se do Ameriky donuty dostal pravděpodobně s prvními osadníky při jejím osidlování. Možná z Nizozemí. Sladká náplň se dává na povrch americké koblihy a oblíbené jsou zejména různá dochucení sekanými oříšky, skořicí či čokoládou.

Pečené donuty v troubě

Obvykle se americká kobliha smaží, ale my si dnes představíme recept na pečené donuty v troubě. Chcete-li svůj výtvor dovést do dokonalosti, můžete si pořídit silikonovou formu na jeho přípravu. Ale vystačíte si i s tím, co najdete běžně doma v kuchyni. Postačí vám třeba sklenice.

Na přípravu těsta budete potřebovat

  • 175 g polohrubé mouky
  • 30 g krupicového cukru
  • Asi 12 g droždí
  • 1 vejce
  • 1 balení skořicového cukru
  • 13 g másla
  • 60 ml mléka
  • 1 lžíce rumu.

Postup přípravy

1. Do mísy rozdrobíme kvasnice, posypeme lžičkou cukru a necháme rozpustit.

2. Pak přilijeme vlažné mléko a počkáme, až vzejde kvásek.

3. Přisypeme mouku, přidáme vejce, zbytek cukru a sůl, máslo a rum a vypracujeme hladké těsto, které se nelepí. Dáme kynout do tepla.

4. Po vykynutí vyválíme z těsta plát asi 1 cm silný, z něho vykrajujeme sklenicí kolečka s tím, že menší sklenicí uprostřed vykrojíme otvor.

5. Donuty dáme plech a necháme ještě asi 5 minut kynout po obou stranách.

6. Pak je upečeme v troubě vyhřáté asi na 160 °C a hlídáme je, aby se nepřipálily.

7. Mezitím si připravíme polevu z 25 g másla, 50 g moučkového cukru, kakaa nebo potravinářského barviva. Poleva by neměla být příliš hustá. V ní namáčíme vychladlé upečené donuty.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz