Výhody a nevýhody linolea, PVC nebo vinylové podlahy: Podívejte, jakou podlahu vybrat

vyhody a nevyhody podlah
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

S rekonstrukcí většinou přijde na přetřes také nová podlaha. Jakou podlahu vybrat do bytu či domu? Nabízí se linoleum, PVC nebo vinylová podlaha. Podívejte na výhody a nevýhody jednotlivých druhů podlahovin.

Linoleum jako antialergická podlahovina

Víte, že výroba linolea začala už koncem předminulého století? Název vznikl spojením dvou latinských slov – linum (len) a oleum (olej), které představují jedny ze složek, z níž se linoleum vyrábí. Lina bývají obvykle jednobarevná, případně melírovaná. Imitace dřeva v provedení lino není příliš věrná originálu. Spodní vrstvu tvoří většinou textilní jutovina.

Výhody linolea

Linoleum má výhodu ve svých antialergických a hygienických vlastnostech, proto ho často najdeme na podlahách v nemocnicích či zdravotnických zařízení.

Nevýhody linolea

Linoleum je poněkud náročnější na údržbu, což někdo může považovat za velkou nevýhodu.

Musí se pravidelně voskovat, aby povrch nevysychal a neztrácel lesk. Na slunci žloutne a získává tmavý odstín.

PVC je voděodolné a protiskluzné

Také PVC je známé od konce 19. století. Z líce jsou použita skelná vlákna potažená vrstvou PVC, z rubové strany je plsť. Na trhu je k dispozici v rolích, případně ve čtvercích, jež se na podlahu lepí.

Výhody PVC podlahy

PVC se vyznačuje velmi dobrými antistatickými a protiskluznými vlastnostmi. A protože je také voděodolný, lze ho s klidem dát i na podlahu do kuchyně.

Mezi velké výhody PVC podlahy patří to, že se velmi jednoduše udržuje. Také se po něm příjemně a měkce chodí.

Nevýhody PVC podlahy

Naproti tomu může být nevýhodou PVC podlahy menší odolnost vůči mechanickému poškození, jako je třeba pád předmětů.

Vinyl se hodí i do koupelny

Pak tu máme ještě vinyl, což je ve své podstatě plast ve složení polyvinylchlorid. I on může být odpovědí na to, jakou podlahu do domu či bytu pořídit. Vinylová podlaha se prodává v dílcích s různou tloušťkou a rozměry, které se lepí, nebo se pokládají stejně jako plovoucí podlahy zasazením do sebe.

Výhody vinylové podlahy

Výhoda vinylové podlahy je její extrémní odolnost a dlouhá životnost. Díky své odolnosti vůči vlhkosti lze dát vinyl také do koupelny.

Nevýhody vinylové podlahy

Mezi hlavní nevýhody vinylových podlah patří nutnost dodržet maximálně rovný podklad před položení vinylu, což může být v některých objektech problém.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz