Opravit starou zeď není složité. Opravte si ji levně svépomocí

prasklina ve zdi
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jak opravit starou zeď, aby vypadala jako nová? Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Musíte vždy prvně zjistit příčinu, proč zeď vypadá tak, jak vypadá. Jestli jsou v ní například praskliny nebo opadala omítka kvůli vlhkosti. Některé zdi ve starých domech jsou křivě již postavené, i to zvládnete vyrovnat svépomocí.

Oprava prasklin ve zdi

Opravit zeď, která je popraskaná, zvládnete během jednoho dne. Pokud je prasklina jen na povrchu v barvě, tak to většinou vyřeší jen tmel na zeď, kterým prasklinu přetáhnete.

Nemusíte ho nijak zarovnávat, klidně tam nechte zaschnout větší vrstvu, kterou potom vybrousíte pomocí brusného papíru úplně do hladka. Před nátěrem takového místa je lepší použít penetraci, která zbaví zeď prachu a barva bude potom na zdi lépe držet.

Jak opravit zeď, která je popraskaná ve větší ploše a praskliny jsou hodně hluboké? Většinou je potřeba vyřešit příčinu. Pokud se jedná o starší dům, tak můžete vyspravit základy domu nebo zdi domu svázat pomocí železa.

Bez těchto oprav budou většinou zdi a stěny praskat dále. Větší praskliny potom zacpete pomocí malty postupně tak, aby nevytékala jinde. Pokud se jedná o hlubší větší praskliny, tak zvolte co nejvíce tekoucí maltu. Potom horní část přetáhnete pomocí tmele nebo sádrové omítky a vybrousíte.

Oprava křivé zdi

Jak opravit starou zeď, která je křivá nebo škaredá? Ať už se jedná o jakoukoliv starou zeď, která nevlhne a je suchá, tak ji můžete jednoduše opravit pomocí lepidla, perlinky a sádrové omítky.

Pokud nepotřebujete opravit starou zeď od základu, tedy odstranit starou omítku, tak v ní vyškrábete dostatečně hluboké rýhy pomocí špachtle ideálně do kříže, aby v nich mohlo držet lepidlo.

Takto připravenou vyškrábanou zeď zbavíte prachu a použijete penetraci. Potom zeď natáhnete pomocí lepidla a perlinky ve dvou vrstvách. Zbývající nerovnosti vyhladíte pomocí sádrové omítky a budete mít zeď jako novou.

Dávejte si pozor na vlhkost ve zdech a plísně

Pokud se rozhodnete opravovat starou zeď, tak se rozhodně ujistěte, že je zeď dokonale suchá. Většinou se jedná o obvodové zdi domu, které rády tahají okolní venkovní vlhkost.

V případě, že opravíte starou zeď, která bude vlhnout, tak se mohou na zdi tvořit plísně nebo opadávat omítka. Od vlhkosti může pomoci dodatečná izolace nebo sanace zdiva.

Podívejte v případě potřeby i na podrobnější články, jak se zbavit plísně na zdi.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz