Oprava obkladů v koupelně. Opravte si je levně svépomocí

obklady v koupelne
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Oprava obkladů v koupelně nemusí nutně stát tisíce korun, to stejné platí i u opravy dlažby. Kvůli kousku chybějících obkladů nebo dlažby není zapotřebí měnit celou část. Můžete si s tím hravě poradit pomocí speciální pájky a keramického gelu, díky kterému poškozené místo zatavíte stejným odstínem, jako je vaše dlažba.

Oprava obkladů v koupelně

Oprava dlažby nebo obkladů není složitá.  Pokud má být oprava obkladů v koupelně opravdu profesionální, tak musíte dobře odhadnout odstín. Nejlépe si přiložte vzorník přímo k vašim obkladům nebo dlažbě a podle toho kupte odpovídající tmel. Neobejdete se také bez speciální tavící pájky, která má na konci špičku podobnou školáckému peru.

Pokud si nevyberete barvu ve vzorníku, tak pomocí tavící pájky můžete barvu smíchat i z jiných dostupných barev. V tomto případě je však vždy lepší si to prvně zkusit smíchat bokem nanečisto a porovnat barevný výsledek s vaší dlažbou nebo obklady.

Keramický tmel na opravu obkladů a dlažby

Jak probíhá oprava dlažby nebo obkladů pomocí keramického tmelu? Velice důležité je před opravou poškozené místo očistit od případných uvolněných kousíčků dlažby a také poškozené místo pořádně odmastit a vysušit.

Následně už jen horkou tavnou špičkou pájky naberete kousek tmelu a nanesete ho na poškozené místo dlažby nebo obkladu. Tmelu vždy nanášejte o kousek víc, než ho bude ve finále potřeba.

Keramický tmel necháte na poškozeném místě vychladnout a zarovnáte ho pomocí plastové špachtle s brusnými drážkami.

Pokud by se vám to jakkoliv nepovedlo, nebo nakonec usoudíte, že výsledný odstín je jiný, tak můžete tmel z poškozeného místa pomocí tavící pájky odstranit a postup opakovat znovu.

Nezapomínejte na finální úpravu poškozeného místa

Jakmile budete se svou opravou obkladu nebo dlažby spokojeni, tak nezapomeňte použít bezbarvý lak, který se na dlažby prodává. Lak bude chránit opravené místo před poškozením a pěkně ho spojí s okolním místem.

Nezapomínejte také po každém tavení pájkou očistit bavlněným hadříkem hrot pájky. V opačném případě by mohlo dojít k jeho zaschnutí a zabarvení pájky. Nebojte se opravovat i větší poškozená místa, jen budete muset tmel nanášet ve více vrstvách.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz