Olej v motoru je potřeba pravidelně kontrolovat. Nedělejte častou chybu

olej v motoru
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Kontrolovat olej v motoru by měl motorista pravidelně, ať už se jedná o automobil, motorku nebo například i sekačku. Olej je v motoru velmi důležitou náplní, která se stará o správný a hladký chod motoru. Na co při kontrole oleje nezapomenout?

Olej v motoru musíte měnit pravidelně

Každý olej má svou životnost, do kdy dokáže plnit na 100 procent svou funkci. Proto se například u automobilů musí měnit průměrně po ujetí 15 tisíc kilometrů nebo po jednom roce. Výměna oleje nebývá moc drahá, takže se jeho pravidelná výměna rozhodně vyplatí.

Některá auta už vás rovnou upozorní, že se blíží pravidelná výměna oleje. Pokud to tak není, tak je rozhodně nejlepší si přímo do motoru poznamenat přesné datum a nájezd kilometrů, kdy se olej naposledy měnil.

Průměrná cena za výměnu oleje v autoservisu se pohybuje okolo 4 tisíc korun. Svépomocí to můžete zvládnout do 2 tisíc. Nezapomínejte také na výměnu olejového filtru při výměně oleje.

Jak se kontroluje olej v motoru?

Olej v motoru není jen o jeho pravidelné výměně, ale také o jeho pravidelné kontrole. Každé auto má po zvednutí kapoty viditelnou měrku motorového oleje.

Pozor si poté dávejte u aut s automatickou převodovkou, kde má auto podobnou měrku na měření oleje v převodovce. Snadno by tak mohlo dojít k záměně.

Měrka oleje má po vytažení jasně poznačené, kde je minimální hladina oleje. Také tam ale najdete maximální hladinu oleje, která by se rozhodně neměla podceňovat.

Měrku oleje vytáhněte a otřete pomocí čistého hadříku, potom měrku strčte zpátky do místa, kde byla a znovu ji vytáhněte. Teprve potom se můžete dívat na hladinu oleje.

Kdy kontrolovat olej?

Olej by se nikdy neměl měřit za studena, což však bývá častou chybou. Ideálně by se měl měřit olej po jeho zahřátí, tedy minimálně po nějakých 10 minutách jízdy. Při nízkých teplotách je totiž množství oleje v motoru menší, díky zahřátí zvětší svůj objem.

Po ujetí minimálně 10 minut nechte dalších 10 minut auto stát na rovině. Během této doby olej nateče zpátky do olejové vany a potom může teprve dojít k jeho správnému měření.

Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz