Při budování okrasné zahrady je nutné přihlížet i k tomu, kde budou jednotlivé rostliny vysazeny. Některé totiž nemají rády přímé slunce, jiné ho zase zbožňují. Jestliže máte na vaší zahradě místa, kam se sluneční paprsky příliš nedostanou, pak ideální rostlinou je bohyška neboli hosta.
Vděčná rostlina do stínu
Bohyšky bychom našli už v zahradách našich prababiček, které je pěstovaly jako nenáročnou a přitom hodně dekorativní rostlinu. Nemusíte se ji bát vysadit pod stromy, ona si tam bude přímo lebedit a zkrášlovat okolí svými krásnými zelenými listy. Lze ji ovšem mít také v květináči. Ne nadarmo se jim říká královna listových trvalek. Protože právě listy jsou na hostách to nejhezčí. V hobby marketech nebo zahradnictví můžete vybírat ze čtyř set druhů bohyšek.
Silný vítr a ostrý žár slunce těmto rostlinám příliš nesvědčí. Nevadí jim však občasné sucho a přemokření, když se nebude jednat o pravidelnost. Lépe mají rády zálivku jednou za dva dny, bohyšky se vám pak odvděčí hezkými a svěžími listy. Ideálním sousedem host jsou rododendrony. Okrasné zahrady jimi získají půvabná zákoutí.
Bohyšky saďte až po „Ledových mužích“
Jestliže se rozhodnete pěstovat bohyšky u sebe na zahradě, tak nejlepší dobou pro sadbu je až po „Ledových mužích“, tedy po 15. květnu, kdy už nehrozí chlad a mrazy, které by mohly bohyškám ublížit. Není třeba kopat příliš hlubokou jámu, bohyšky nemají kořeny moc hluboko. Do jámy lze přidat rašelinu, chlévskou mrvu nebo kompost. Půda může být pokryta na povrchu mulčem, aby nedocházelo k jejímu vysychání a kořeny byly v chladu. Mulčovací kůra zároveň brání prorůstání plevele a odpadá tím nepříjemné ruční odplevelování v kleče na kolenou.
Nezapomeňte na vhodné hnojivo
Tak jako ostatní rostliny i bohyšky mají rády, když jim dopřejete živiny v podobě hnojiva. Lze k tomuto účelu využít kvalitní zahradní kompost, který je dobře vyzrálý. Nebo chlévskou mrvu. Vhodná jsou také průmyslová hnojiva, u nichž předem znáte jejich složení.