Toužíte mít vlastní zahradní pergolu? Vyzkoušejte to svépomocí

zahradní pergolu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zahradní pergolu by měl mít na zahradě každý. Každá zahrada by měla mít svoje speciální místo k posezení s rodinou nebo přáteli. Vyzkoušejte si postavit vlastní pergolu, která bude dominantou zahrady.

Z čeho postavit zahradní pergolu?

Pokud chcete stavět zahradní pergolu, tak máte na výběr několik možností materiálů, ze kterých můžete pergolu stavět. Pergola se dá dělat hliníková, zděná, dřevěná, z železných konstrukcí, bambusu a dalších.

Pokud chcete zahradní pergolu rychle a stavět svépomocí, tak nejjednodušší cesta je stavba ze dřeva. Pojďme se tedy podívat na stavbu dřevěné pergoly. Jako první si musíte pořádně rozmyslet, co od toho očekáváte. Jak by měla být velká? Kde přesně by měla stát.

Při výběru místa pro pergolu si vyberte místo, kde nebude nějakým způsobem překážet. Myslete také na návaznost například k ohništi nebo blízkosti možnosti napojení elektřiny a vody k pergole.

Jaký materiál potřebuji pro zahradní pergolu svépomocí?

Základním stavebním prvkem při stavbě pergoly ze dřeva svépomocí je samozřejmě kvalitní dřevo. Pro stavbu zahradní pergoly si vybírejte co nejrovnější latě nebo hranoly, které nebudou plné dřevěných suků.

Pokuste se vybrat si co nejrovnější dřevo, které není nijak zvlášť pokroucené. Čím rovnější hranoly nebo latě si seženete, tak tím bude stavba jednodušší. Před samotnou stavbou si musíte dřevo ošetřit proti vlhkosti.

K upevnění hranolů do země budete potřebovat betonové patky, do kterých se potom umístí stojaté hranoly, které budou tvořit hlavní nosnou část pergoly.

Jaký je celkový postup?

Při stavbě zahradní pergoly je důležité správné zaměření patek. Až budou patky vybetonované, zašroubujete do nich stojaté hranoly, na kterých potom vystavíte střechu. Dávejte si velký pozor na kvalitní spoje. Nejlepší je do sebe spojované hranoly zasekávat.

Jako krytinu můžete použít na pergolu opravdu cokoliv. Můžete použít průhledný polykarbonát, různé plechy nebo tašky. Při dokončení střešní krytiny nezapomeňte na okap. Opravdu je lepší napojení svodu vody ze střechy pryč.

Jako poslední budete řešit podlahu pod pergolou. Nejčastějším řešením je zámková dlažba, která je rychle hotová a velice dobře plní svůj účel.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz