Okrasné zahrady a inspirace pro vás. Podívejte se na těchto 6 inspirací

okrasné zahrady
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Do popředí jdou okrasné zahrady, na nichž převažuje pěstovaný trávník, dřeviny a květiny. Podívejte se na několik inspirací, které jsme pro vás připravili.

Zatímco v minulosti bývaly okolo rodinných domů převážně užitkové zahrady, na nichž se pěstovala zelenina a ovoce, dnes už je doba jiná. Není tolik času, který by bylo možné trávit pletím plevele a starostlivostí o to, abyste měli co nejlepší úrodu. Do popředí jdou okrasné zahrady, na nichž převažuje pěstovaný trávník, jehličnany a jiné dřeviny a květiny. Podívejte se na několik inspirací, které jsme pro vás připravili.

Pohoda a relaxace na zahradě

Zahrada u rodinného domu má být hlavně zdrojem načerpání nových sil a relaxace. I fyzická práce při její úpravě přispívá k psychické pohodě. Někomu stačí mít jen krásně posečený trávník a sem tam nějakou dřevinu nebo květinu, jiný do posledního detailu přemýšlí nad kompozicí své zahrady. Má-li k tomu vlohy, pak ani nemusí vyhledat služby zahradního architekta, aby jeho okrasná zahrada byla opravdu zajímavá.

Na detailech záleží

Květiny nemusejí na zahradě vždy růst jen na záhoně. Opravdu dobře vypadají také osázené nádoby a květináče. Na naší fotografii květiny vytvářejí zajímavý prvek na schodech. Přitom můžete využít krásu tradičních květin českých zahrad, jako jsou muškáty nebo afrikány.

zajímavé detaily
zajímavé detaily

Terasa a její okolí

Místem odpočinku na zahradě bývá nejčastěji terasa nebo pergola se sedací soupravou. Je pochopitelné, že i na úpravě jejich okolí si dáte záležet.

na terase se příjemně relaxuje
na terase se příjemně relaxuje

Kámen jako přírodní materiál

Při rozhodování, jestli na chodník v zahradě použít zámkovou dlažbu či něco jiného, zkuste zvolit kámen. Ten je pro přírodu přírodním materiálem, protože z ní vychází. Kamenná cestička proto bude působit velmi přirozeně a pěkně.

kamenná cestička
kamenná cestička

Do stínu zasaďte bohyšky

Každá zahrada nemá k dispozici dostatek světla. Jsou na ní i místa stinná, do nichž se hodí nasadit oblíbené bohyšky neboli hosty. Jsou to vděčné rostliny do stínu, které mohou růst i pod stromy. Vytvářejí přitom zajímavá zákoutí.

bohyšky
bohyšky

Okrasné trávy líbivé na pohled

Jednoduché na pěstování jsou okrasné trávy. Přitom ale v zahradě mohou působit dominantním prvkem a hezké jsou i v zimě.

okrasné trávy
okrasné trávy

Doplňky vytvářejí příjemnou atmosféru

Nebojte se do své zahrady umístit i různé doplňky v podobě starých nádob. Vaše zahrada díky nim bude působit domácky a útulně. Okrasné zahrady tímto jen získají na své půvabnosti.

doplňky v zahradě
doplňky v zahradě

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz