Vybíráte si novou zahradní sekačku? Budou se vám hodit naše rady a tipy

zahradní sekačku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Čas na novou zahradní sekačku je pomalu tady. S příchodem prvních větších dešťů by měl každý zahrádkář mít připravený svůj sekací stroj. Pokud budete vybírat novou zahradní sekačku, tak také nezahálejte.

Jakou zahradní sekačku mohu pořídit?

Na trhu je několik variant, a tak může být někdy problém, se pro správnou zahradní sekačku rozhodnout. Správnou zahradní sekačku vybírejte podle plochy, kterou budete potřebovat sekat. Jistě se musíte také podívat na terén, a typ pozemku.

Snem každého zahrádkáře je asi zahradní sekací traktorek, který se ale nehodí na všechny zahrádky nebo pozemky. Pokud se vydáte cestou zahradního traktorku, musíte mít pozemek více méně rovný. Zahradním traktorkem jste schopni za den obdělat několik stovek metrů čtverečných.

Vedle zahradního sekacího traktorku máte možnost pořídit klasickou pojezdovou sekačku v benzínové nebo elektrické verzi. Tato sekačka je určena na menší plochu než zahradní traktorek. Pokud máte horší terén a vysokou trávu, tak se určitě podívejte, na bubnovou sekačku.

Mám si pořídit benzínovou nebo elektrickou zahradní sekačku?

Při rozhodování mezi benzínovou a elektrikou zahradní sekačkou musíte brát v potaz, jak velký pozemek budete obdělávat. Pokud si chcete posekat menší dvorek, tak se určitě spokojíte s elektrickou zahradní sekačkou, kde nebude vadit elektrický kabel na malém prostoru.

Pokud kupujete zahradní sekačku na větší výměru pozemku, tak určitě benzínovou. Je pravdou, že jsou na trhu již možnosti zahradní sekačky na baterie, ale ještě se neprodává sekačka, která by zvládla na nabití pracovat třeba celý den.

Při pořízení benzínové zahradní sekačky musíte počítat s její pravidelnou údržbou. Přece jenom každý motor potřebuje čas od času vyměnit olej nebo filtry. To stejné platí i u provozu benzínové sekačky.

Jakou sekačku tedy vybrat?

Jednoduše řečeno, zahradní sekačku si vyberte podle toho, o jak velkou plochu k sečení se jedná. Na větší plochu se vždy dívejte po sekačce, která má co největší záběr sečení.

Pokud budete udržovat terén, který není vůbec rovný, a tak není vhodný pro sekačku s noži, podívejte se po kvalitní strunové sekačce, se kterou se dostanete v podstatě kamkoliv.

O každou sekačku je třeba pečovat, a po každém sečení ji pořádně očistit. Při sečení trávy dochází k usazování vlhké trávy a prachu v okolí sekacích nožů nebo strunové hlavice. Tento nános je velice dobré po každém sečení odstranit.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz