Debetní a kreditní karty: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

debetní a kreditní karty
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Platební debetní a kreditní karty se tak staly běžnou součástí peněženek, z nichž postupně vytláčejí papírové peníze. Víte, jaký je rozdíl mezi kartami? Bezhotovostní platby patří čím dál více k oblíbených způsobům, jak uhradit za nákup zboží nejen v kamenných prodejnách, ale také v internetových obchodech.

Debetní karta automaticky k osobnímu účtu

Debetní a kreditní karty patří k běžným platebních nástrojům. Pokud si v bance založíte účet, nabídnou vám k němu automaticky i platební kartu, abyste mohli peníze z účtu vybírat také prostřednictvím bankomatů nebo platit jimi u obchodníků. V tomto případě se jedná o debetní kartu, protože jí vybíráte peníze, které máte na účtu dispozici. Může se jednat o vaši výplatu, úroky z vkladů, výživné, důchod, sociální příspěvky a podobně. Debetní kartou tedy utrácíte svoje vlastní finance až do výše nulového zůstatku na účtu.

Vedle debetní karty však existuje i karta kreditní

Tu vám může banka také nabídnout s tím, že ve skutečnosti vám peníze banka půjčí za určitých podmínek. Kreditní karta není špatná věc, ale jen tehdy, když dodržíte pravidla, která banka nastavila. S kreditní kartou souvisejí také některé výhody, jež mohou být na ni navázané – například výhodné pojištění na cesty, asistenční služby, cashback. Pokud máte k financím vlažný vztah a příliš se ve finančních produktech neorientujete, je pravděpodobné, že kreditní karta nebude pro vás tím nejlepším řešením. Svádí totiž k bezhlavým nákupům na úvěr, za který ale zaplatíte výrazně vyšší úrok, než bývá u běžného spotřebitelského úvěru.

Bezúročné období je výhodou kreditní karty

Kreditní karta je výhodná hlavně tehdy, když využijete bezúročné období (zpravidla se pohybující mezi 50 až 55 dny podle podmínek jednotlivých bank) a čerpáte peníze prakticky zadarmo a pak v určitém termínu najednou splatíte půjčenou částku. Nevýhodou může být poplatek za vedení karty, který u debetní karty obvykle nebývá. Třeba je dávat si pozor také na hotovostní výběry z bankomatu kreditní kartou, které jsou zpoplatněné poměrně vysokou částkou. Primárně je tato karta určena k bezhotovostním platbám.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz