Měníte si sami kola u auta? Povíme vám, na co nezapomenout

kola u auta
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jestliže si měníte sami kola u auta, a chcete tak ušetřit za výměnu v servise nebo nechcete čekat, až bude mít servis čas, tak dodržujte alespoň základní pravidla.

Proč přezouvat kola u auta na zimní a letní?

Vyměňovat a přezouvat kola u auta má opravdu smysl. Na každou roční dobu se hodí jiná směs pneumatiky, a přesně proto si spousta řidičů mění svá kola na zimní a letní pneumatiky.

Přezouvat kola u každého auta má smysl nejen kvůli spotřebě automobilu, kdy je jasné, že auto na letních pneumatikách má lepší spotřebu. Dalším důvodem je také bezpečnost a přilnavost pneumatiky za určitých teplot.

Letní pneumatika ztrácí při zimních podmínkách své schopnosti, a brzdná dráha a jejich přilnavost je opravdu jiná než v létě. To stejné platí pro zimní pneumatiky v létě. Zimní pneumatika by se měla používat do teploty maximálně deseti stupňů.

Jak přezouvat kola u auta?

Každý z řidičů má možnost si kola na autě nechat vyměnit v servise. Pokud chcete ušetřit, a máte doma náhradní celou sadu kol, tak si vystačíte se základním vybavením automobilu.

Povinnou výbavou každého automobilu by měl být hever, a také klíč na šrouby u kol. Před výměnou kol musíte myslet na jejich vyvážení. Vyvážit kola by si měl nechat vlastník automobilu před každým přezutím.

Kola budete vyměňovat postupně jedno po druhém. Před zvednutím auta na hever si nezapomeňte auto zabrzdit pomocí ruční brzdy, aby auto nemohlo z heveru sjet. Snažte se v průběhu přezouvání dávat pozor, a ideálně vůbec nelézt pod auto na heveru.

Co musím dodržovat?

Jak bylo zmíněno, tak před zvednutím auta na hever si musíte auto zajistit, před případným rozjetím. Náhradní kola na auto, která se chystáte nasazovat, si nechte dopředu vyvážit.

Po výměně všech kol se přesvědčte, že jsou všechny šrouby pořádně utažené. Po ujetí cca 50 km znovu všechny šrouby překontrolujte. Stejně tak to doporučují i po přezutí auta v autoservise.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz