Námraza na příjezdové cestě. Jak ji rychle odstranit a její tvorbě předcházet

námraza na příjezdové cestě
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Námraza na vozovce je v tomto zimním období častým jevem, se kterým se potká snad každý řidič. Jak si poté poradit s námrazou na příjezdové cestě, která může potrápit zejména ty, co mají příjezdovou cestu ve větším nebo mírném sklonu?

Pokud potřebujete například vyjet z garáže, která je do mírného nebo většího kopce, tak to na námraze může být dost nebezpečné. Pojďme se tedy podívat, jak proti námraze bojovat.

Námrazu zlikvidujete i pomocí běžné soli

Pokud je námraza ve větším rozsahu, tak můžete sáhnout po posypové soli, kterou koupíte ve větším balení v hobby marketu. Pokud však doma posypovou sůl nemáte, tak můžete s klidem použít i klasickou kuchyňskou sůl.

Jestliže nechcete čekat a potřebujete rychle vyjet z garáže, tak můžete použít štěrk, kterým posypete celou namrzlou cestu. Jakmile námraza povolí, tak štěrk jednoduše zametete a můžete si ho přichystat na další použití.

Nejlepší však je námraze na své cestě předcházet

Ideálním případem je, pokud nedovolíte námraze se vůbec vytvořit. Pokud chcete tento problém řešit z krátkodobého hlediska, tak postačí vždy pravidelně odmetat sníh, který napadne na příjezdovou cestu.

Další možností je zastřešení příjezdové cesty. Pokud nebude padat sníh nebo pršet na příjezdovou cestu, tak se na ni nebude tvořit ani námraza. Pokud chcete mít úplnou jistotu, tak můžete při budování příjezdové cesty použít odporový drát, který bude nájezd vyhřívat.

Vyhřívaná příjezdová cesta

Elegantním řešením může být i vybudování vyhřívané příjezdové cesty. Cena není vysoká, a jak vlastně udělat vyhřívaný vjezd? Postačí při jeho budování použít do betonu odporový drát, který bude pomocí elektřiny nájezd či vjezd vyhřívat.

Stačí opravdu jen trochu tepla a námraza se na příjezdové cestě tvořit vůbec nebude. Nájezd nemusíte ani vyhřívat nonstop, postačí vyhřívání zapnout zhruba půl hodiny před plánovaným příjezdem nebo vyhřívání pustit na časovou zásuvku. Tento způsob je velice spolehlivý a není ani moc drahý.

Zapojení tohoto vyhřívání však nechte vždy nechte na zkušeném elektrikáři, který vám doporučí vhodný postup, jak tento způsob vyhřívání zrealizovat. Podobný způsob vyhřívání můžete zvolit i na chodník kolem domu, který potom nebudete muset pravidelně odmetat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz