Datová schránka. Jak si ji zřídit, k čemu vlastně je a proč je výhodná?

datova schranka
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Život s koronavirovou pandemií se podstatně změnil. Omezilo se setkávání lidí, byly zavřené obchody a služby, omezeně pracují i úřady. Datová schránka vám pomůže vyřídit mnohé úřední úkony. Pojďme se podívat na to, jak se zřizuje a v čem tkví její výhody.

Výhody datové schránky

Prostřednictvím datové schránky můžete elektronicky komunikovat s orgány státní správy – podávat daňová přiznání, různá hlášení finančnímu úřadu, sociální správě, zdravotní pojišťovně a podobně.

Významnou výhodou je, že vám často odpadne osobní návštěva těchto úřadů. V době koronavirové pandemie je to více než praktické.

Požádat o ni můžete jako fyzická osoba, podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba. Dokonce můžete mít dvě datové schránky – jednu soukromou a jednu třeba jako OSVČ.

Jak zřídit datovou schránku

Nejjednodušší je zajít na přepážku Czech POINTu, která bývá na některých pobočkách České pošty nebo při městských či obecních úřadech. Zde vám na základě předloženého občanského průkazu, případně pasu či povolení k pobytu datovou schránku na počkání zřídí.

Jako doklad o jejím zřízení dostanete potvrzení, jež bude obsahovat identifikátor datové schránky. Na základě něho vy pak přihlásíte z počítače na webový portál www.mojedatovaschranka.cz a nastavíte si přístupové heslo. Je třeba si ho pamatovat a každé tři měsíce poctivě měnit.

Práce s datovou schránkou je jednoduchá

K posílání zpráv používáte výše uvedený webový portál. Poslat datovou zprávu je něco podobného jako poslat e-mail jen s tím rozdílem, že musíte znát ID datové schránky toho, komu budete písemnost posílat.

Orgány státní správy je mají uvedené na svých webových stránkách. Jinak lze přikládat přílohy, tak jak jste zvyklí. V administraci datové schránky si můžete zřídit virtuální trezor na ukládání písemností. Lze si také nastavit e-mailovou adresu, na kterou vám bude chodit upozornění o tom, že v datové schránce máte novou zprávu.

Kdo si jednou na datovou schránku zvykne, využívá jejích služeb ke svému prospěchu. Datová schránka šetří čas a zjednodušuje vyřizování úředních záležitostí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz