Jak vyprášit koberec. Vyzkoušejte nejúčinnější metodu

vyprášit koberec
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete vyprášit koberec, ale nevíte, jak na to? V koberci se usazuje opravdu hodně prachu, který na oko nejde vidět, ale zato se neustále roznáší dál. I to tak může být příčinou zvýšené prašnosti v bytě nebo domě, o které jste doposud nevěděli.

Běžné domácí vysavače si totiž většinou s prachem, který je usazený hluboko ve vláknech koberce, neporadí. Proto existuje několik možností, jak vyprášit koberec dokonale.

Vyprášit koberec musíte vždy mimo místnost

Pokud chcete vyprášit koberec, tak určitě vždy mimo vnitřní prostory. Pokud se budete snažit vyprášit koberec uvnitř domu, tak se vám jen podaří rozvířit prach, který se do koberce znovu usadí. Proto koberec vysajte pomocí domácího vysavače, aby se zbavil alespoň trochu povrchového prachu a opatrně ho smotejte.

Koberec si roztáhněte co nejdál od domu vždy přes rovnou tyč. Ideálně tak, aby koberec visel v polovině a nedotýkal se země. Možná máte doma rákosku na vyklepávání matrací a koberců, ale věřte, že tento způsob je již překonán.

Pomozte si kompresorem

Dříve se na koberec bral kdejaký klacek nebo rákoska na vyprášení. Byla to velmi namáhavá práce, která navíc nebyla vždy úplně účinná. Proto se vyplatí si sehnat kompresor, který dokáže udělat velký tlak vzduchu do jednoho místa.

Pokud nemáte doma kompresor, tak se zkuste poptat v půjčovně nářadí, kde je to většinou běžný sortiment. Na kompresoru nastavte co největší tlak a začněte koberec ofukovat. Jako první začněte na vrchní straně. Uvidíte, kolik prachu dokáže vzduch pod tlakem z koberce vyhnat.

Následně přistupte ze zadní strany a pistoli kompresoru dejte co nejblíže koberci a začněte vyfukovat. Na koberec foukejte z obou stran tak dlouho, dokud z něj uvidíte lítat prach.

Nepodceňujte ani přípravky proti roztočům

I když se vám podaří vyprášit koberec téměř dokonale, tak rozhodně nezapomínejte na přípravky proti roztočům, které se musí na koberec používat pravidelně.

Jestliže chcete mít údržbu koberců jednodušší, tak se při jejich nákupu vyvarujte výběru koberců s vysokým vlasem. Tam se usazuje nejvíce nečistot, které jdou potom těžko odstranit. Jestliže narazíte na opravdu špinavý zašlapaný koberec, tak se nebojte použít i vysokotlaký čistič, který používá horkou vodu.

Po vystříkání koberce vodou ho však budete muset nechat několik dní pořádně vyschnout, aby v něm po jeho uložení zpátky do domu nevznikala plíseň.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz