Jak skladovat cement. Vyhněte se jeho znehodnocení

skladovat cement
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud potřebujete dlouhodobě skladovat cement, tak rozhodně musíte vědět jak, aby nedošlo k jeho znehodnocení. Špatně skladovaný cement totiž může ztvrdnout a potom už ho nikdy nepoužijete k namíchání žádné kvalitní a funkční směsi betonu.

Skladovat cement musíte na suchém a teplém místě

Správně skladovat cement můžete například v garáži, kde je teplo. Ano, i teplota může ovlivnit kvalitu cementu a následného namíchaného betonu. Proto je potřeba cement udržovat v místě, kde nebude vystaven mrazu.

Pokud máte v garáži vlhko, a to stačí například jen vlhkost ze sněhu, který dovezete do garáže na kolech auta, tak je potřeba cement ochránit pomocí igelitového pytle, který dobře uzavřete.

Nemusíte skladovat každý pytel cementu zvlášť, můžete do jednoho pytle naskládat klidně více pytlů. Dejte si však pozor, aby ani jeden z nich už nebyl před tím vystaven vlhkosti.

Jak skladovat cement, který už byl rozdělaný?

Rozdělaný cement budete skladovat podobně jako ten uzavřený, a to jen s tím rozdílem, že cement přesypete například do plastového uzavíratelného kýble. I papír, ve kterém je cement, ho totiž chrání před vlhkostí.

Proto je potřeba otevřené balení přesypat nebo rovnou celé strčit do uzavíratelné nádoby, kde zamezíte přístupu vlhka z okolí.

Na cement dávejte pozor i během stavby

I během stavění může dojít ke znehodnocení cementu. Když dovezete cement na stavbu, tak ho vždy uložte na paletu nebo minimálně na kousek igelitu. Stejně tak je důležité cement vždy umístit tak, aby byl schovaný pod střechou.

Pokud nemáte možnost cement uložit pod střechu, tak přes něj přehoďte minimálně plachtu. Sebemenší předčasné namočení cementu totiž ničí jeho kvalitu. I když se vám může zdát, že se vám podařilo vlhký cement dobře rozmíchat, tak jeho pevnost v betonu už nikdy nebude tak dobrá, jakou budete od něj očekávat.

Nakonec si pamatujte základní pravidlo, jak skladovat cement, a to nikdy ho nevystavovat vlhku nebo mrazu. Stejné pravidlo platí například i u lepidel na omítky nebo na spojování cihel.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz