Mol šatní dokáže potrápit. Zlikvidujte jej pomocí osvědčených rad

mol satni
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud mol šatní navštěvuje rád vaše skříně, tak to většinou poznáte hlavně na oblečení. V případě, že máte ve skříni uložené například šaty nebo pánský oblek, který vytáhnete jednou za čas, tak vás může čekat nemilé překvapení v podobě dírek v oblečení, na kterém si mol pochutnal. Pojďme se tedy podívat, jak zlikvidovat moly v domácnosti.

Mol šatní – jak se ho zbavit?

Pokud mol šatní začne obtěžovat vaši domácnost, tak to řešte okamžitě. Jedním z řešením jsou kupované lapky na moly, dalším poté odpuzovače molů.

Lapka na moly

Můžete zajít do obchodu nebo železářství, kde koupíte tzv. mol lapku. Lapka na moly je sice účinná, ale také nebezpečná. Je to papír s lepkavou hmotou, na kterou se mol nalepuje.

Je tady však nebezpečí, že o ni zavadíte ve skříni oblečením a lepidlo z oblečení už nikdy nedostanete.

Přírodní odpuzovač molů

Proto raději vyzkoušejte přírodní odpuzovače molů, ale hlavně oblečení často ve skříni předělávejte a perte ho minimálně jednou za měsíc.

Oblečení, které často nepoužíváte, je také potřeba často prát. Mol šatní má rád zatuchlé oblečení. Proto nikdy nevkládejte do skříně mokré nebo vlhké oblečení.

Jaké odpuzovače proti molům použít?

Pokud do skříně pověsíte sáček s levandulí, tak svému oblečení dodáte příjemnou vůni. Mol však levanduli nebo její vůni přímo nesnáší.

Další možností je do nízkého kelímku nalít ocet, víno nebo pivo. Tyto tekutiny je přitahují a jednoduše se vám v kelímku utopí. Musíte si však dávat pozor, aby nedošlo k vylití některé z tekutin na oblečení.

I pepř dokáže mola odpudit. Když do skříně umístíte čerstvě nadrcený pepř, tak se můžete molů rychle zbavit. Smrková větvička nebo i kostka mýdla ve skříni dokáže také mola odpudit díky své nezaměnitelné vůni.

Může se jednat i o potravinové moly

Vždy musíte identifikovat, odkud se mol, který vám lítá po interiéru, vlastně vzal. Existuje totiž i mol potravinový, který napadá dlouho uskladněné potraviny například ve spíži.

Jak se zbavit potravinových molů?

Pokud objevíte napadené potraviny, tak je okamžitě vyhoďte a vyskládejte celou skříň.

Potom vše důkladně vysajte, protože mol tam bude mít jistě nakladená vajíčka. Pokud budete používat dezinfekci, tak jen zdravotně nezávadnou, a to kvůli budoucímu uskladnění potravin.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz