Naložte si česnek do sklenice. Využijete ho po celý rok

domaci nakladany cesnek
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Lidé vyhledávají česnek pro jeho výraznou chuť a nutriční benefity. Jak ale česnek uchovat na delší dobu? Jedním z nejlepších způsobů, jak zachovat čerstvost a nutriční hodnoty česneku, je jeho nakládání. Pojďme se podívat, jak na to.

Výběr a příprava česneku

Prvním krokem v procesu nakládání česneku je správný výběr a příprava. Vyberte si česnek s pevnými palicemi bez viditelných známek plísně nebo poškození.

Následně rozdělte palici česneku na jednotlivé stroužky a oloupejte je. Podle preferencí můžete stroužky nakrájet na tenké plátky nebo je nechat celé.

Příprava nálevu

K nakládání česneku budete potřebovat nálev. Základem pro nálev je voda, ocet a sůl. Existuje několik variant toho, jaký ocet použít nebo jaké další koření přidat pro zvýraznění chuti.

Voda a ocet by měli tvořit zhruba polovinu objemu nálevu, zbytek je pak sůl a koření. Sůl by měla být přibližně 1 až 2 procenta celkového objemu. Nálev přiveďte k varu a poté ho nechte vychladnout.

Připravte si mezitím sterilizované sklenice. Pokud v tomto potřebujete poradit, přečtěte si návod, jak sterilizovat sklenice.

Nakládání česneku

Do sklenic vložte připravený česnek. Pokud chcete, můžete přidat další koření, jako je pepř, bobkový list nebo chilli pro dodatečné aroma. Poté nalijte ochlazený nálev do sklenic tak, aby byl česnek plně pokrytý.

Uzavřete sklenice a nechte je v chladnu na dva týdny, aby se chutě propojily. Nakládaný česnek může vydržet v lednici až jeden rok, pokud zůstane neporušený. Jakmile sklenici otevřete, je nejlepší česnek spotřebovat do jednoho měsíce.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz