Vlhké zdi v domě nejsou opravdu vůbec nic příjemného. Nadměrná vlhkost zdiva může způsobovat spoustu problémů od plísní, sedání domu až po trhliny ve stěnách. Pokud si všimnete, že máte vlhké zdi, tak je potřeba to začít řešit co nejrychleji.
Existují různé metody sanace zdiva, ale vždy je potřeba spíše řešit příčinu vlhkosti, která stoupá do domu. Jak správně postupovat a opravit vlhké zdivo?
Vlhké zdi v domě je potřeba pořádně odizolovat
Většina majitelů starších nemovitostí vlhké zdi v domě dobře zná, jejich příčinou je většinou zanedbaná izolace domu nebo její stáří. U některých starších domů pořádnou izolaci ani nenajdete. Proto pokud budete renovovat starší dům, tak izolace základů domu by měla proběhnout jako první.
Vlhké zdi můžete vyřešit pomocí nopové fólie, kterou dodatečně kolem domu aplikujete. Postačí kolem domu vykopat výkop cca 50 cm široký s hloubkou až ke spodní hraně základů. U starších domů je lepší dělat obkopání domu postupně například po 4 metrech.
Aplikace nopové fólie na vlhké zdi
Nopovou fólii budete dávat kolem celé délky základů domu, a to až ke dnu základů. Spodní hranu ohrňte směrem od domu. Díky nopové fólii se vyhnete zbytečnému vlhnutí základů a celého domu. Pokud budete muset fólii překrývat, tak minimálně 20 centimetry. Snažte se, aby do sebe fólie pěkně zapadla.
Od rohu spojujte fólii minimálně půl metru od začátku rohu. Jakmile budete mít celou fólii nataženou, tak proveďte dostatečně zhutněný zásyp nebo můžete zvolit cestu zásypu pomocí makadamu, který bude ještě lépe odvádět vlhkost od domu.
Co udělat s mokrou omítkou v domě?
Mokrou omítku v domě musíte nechat vyschnout. Pokud je zima, tak si můžete pomoci přímotopem v místnosti nebo ještě lépe teplometem namířeným přímo na mokré místo.
Pokud je vrstva omítky narušena prasklinami, tak je lepší celou omítku ze zdi odstranit a udělat ji novou. Narušená omítka by dříve nebo později ze zdi začala odpadávat vlivem vlhkosti.