Lis na ovoce. Vyrobte si domácí ovocné šťávy, co nahradí džusy z obchodu

lis na ovoce
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Lis na ovoce můžete v případě, že máte zahrádku, využívat opravdu často. Pokud máte velké přebytky ovoce, jako jsou například jablka, hrušky nebo víno, tak pomocí lisu na ovoce vytvoříte chutnou ovocnou šťávu plnou vitamínů. Vyrobit lis na ovoce si můžete buď doma, anebo koupit hotový lis, který je již připravený k vyrábění domácí ovocné šťávy.

Proč používat lis na ovoce pravidelně?

Lis vám nejen zachrání spoustu ovoce, které jinak nedokážete zpracovat, ale navíc vám přinese zdarma velké množství vitamínů v čerstvé ovocné šťávě, která je vhodná pro děti i dospělé. Stejně tak můžete i ušetřit za drahé 100% džusy z obchody, které kupujete balené v krabici.

Jestliže budete mít vlastní lis, tak nebude potřeba ovocnou šťávu dlouho skladovat. Vždy je lepší si udělat novou čerstvou ovocnou šťávu.

Pokud se však blíží zima a chcete si udělat nějakou zásobu, tak můžete ovocnou šťávu ve skleněných lahvích zavařit, díky tomu vydrží ovocná šťáva několik měsíců jako čerstvá.

Lis na ovoce a drtič

Pokud již máte doma lis na ovoce, tak se rozhodně vyplatí si pořídit i drtič ovoce, který dokáže jablka nebo hrušky dokonale rozmělnit, a díky tomu dokážete z ovoce dostat co nejvíce ovocné šťávy. Před použitím drtiče je dobré ovoce zbavit jádřinců a stopek, které mohou způsobit hořkou chuť v ovocné šťávě.

Součástí lisu na ovoce by měla být i textilní vložka, do které nasypete rozdrcené ovoce a celou naplněnou ji vložíte do lisu na ovoce. Většinou se jedná o hydraulický lis, který tlačí velkou silou na rozdrcené ovoce, které pouští šťávu do sběrné misky.

Jaký přistroj k lisování ovoce vybrat?

Pokud si nechcete vyrábět vlastní lis, tak se většinou setkáte s různou velikostí a tlakem lisů. Pro běžné domácí lisování úplně stačí lis s objemem koše okolo 15 – 20 litrů a silou tlaku 2 – 3 tun.

Většinou najdete trhu nerezový či dřevěný lis na ovoce. Jestliže chcete opravdu kvalitní lis, tak se rozhodně vyplatí investice do lisu vyrobeného z potravinářské nerezové oceli.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz