Plíseň na plastových oknech: Jak ji z oken odstranit

plisen na oknech
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Během chladných měsíců řadu lidí nemile překvapí plíseň na plastových oknech. A není to zrovna malý problém, protože plísně nejsou pro dýchací cesty vůbec zdravé. Pokud se tedy někde v domácnosti objeví plíseň, tak je nejlepší ji co nejrychleji zlikvidovat. Plíseň může u některých jedinců způsobovat i vážné dýchací potíže nebo jiné respirační onemocnění.

Proč se plíseň na oknech tvoří?

Plíseň na oknech se tvoří hlavně kvůli dokonalé těsnosti budovy v okolí oken. Právě okna jsou nejvíce náchylná kvůli srážející se vlhkosti, protože na ně jde z jedné strany zima a z druhé strany teplo. Plíseň má ráda vlhkost, a proto jsou plastová okna tou nejlepší plochou pro tvoření plísní.

Pokud plíseň na oknech objevíte, tak ji co nejrychleji zlikvidujte, ale také se snažte vyřešit problém, proč se zrovna tam tvoří. Jinak se plíseň za nějaký čas objeví znovu.

Jak odstranit plíseň z plastových oken?

Plíseň můžete zlikvidovat mechanickou cestou. Nejlepší je na to vlhký hadr, který plísně nerozpráší tak jako suchý hadr nebo houba. Tato metoda se však příliš nedoporučuje, protože při neopatrnosti může dojít k roztroušení výtrusů plísně do okolí.

Daleko vhodnější metodou, jak odstranit plíseň z oken, je vydat se chemickou cestou pomocí roztoku chlornanu sodného. Ten koupíte ve spreji a postačí rámy plastových oken v postižených místech postříkat. V obchodech můžete zakoupit i přímo Savo proti plísním, které obsahuje právě chlornan sodný.

Roztok chlornanu sodného plíseň zlikviduje okamžitě. Po aplikaci místnost pořádně vyvětrejte a nechte působit 15 minut. Po této době uvidíte, jak tmavá místa, kde dříve řádila plíseň, zesvětlala. Poté stačí zbytky nečistot už jen setřít hadříkem či houbou a vaše plastová okna jsou jako nová.

Další možností je likvidace plísně pomocí hadříku, který namočíte v octu. Na likvidaci plísní je nejlepší použít starší hadřík, který potom rovnou vyhodíte.

Předcházejte tvoření plísní na oknech

Nejlepší je, aby se plíseň na plastových oknech vůbec netvořila. Tomu musíte zdravě předcházet pomocí správného vytápění a větrání. V bytě nebo domě by se mělo správně větrat až 3 krát za den. Můžete využít i funkce některých plastových oken, které přepnete na mikroventilaci. Nejlepší je však vyvětrat místnost intenzivně s plně otevřeným oknem alespoň po dobu 5 minut.

Vlhkost v domácnosti by neměla přesáhnout 60 %, aby k tvoření plísní nedocházelo. Vlhkost můžete eliminovat sušičkou na prádlo a kvalitní digestoří, protože právě ze sušení prádla a vaření vzniká v domácnosti nejvíce vlhkosti.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz