Odmrazování lednice. Jak správně odmrazit lednici

odmrazit lednici
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vlastníci starších typů lednic musí odmrazovat lednici v pravidelném intervalu, aby nedocházelo k jejímu namrzání a snížení účinnosti. Odmrazit lednici je potřeba nejen kvůli slabší účinnosti, ale také kvůli menší spotřebě energie, kterou lednice k chlazení potřebuje.

Pokud vlastníte starší typ ledničky, která nemá funkci automatického odmrazování, tak musíte námrazu na zadní stěně hlídat. Jak správně odmrazit lednici?

Odmrazit lednici není nic složitého, jen to chce pravidelnost

Odmrazit lednici si můžete naplánovat na den před nákupem, tedy na den, kdy nemáte v ledničce moc věcí, protože se lednice před odmrazením musí kompletně vyklidit. Jakmile budete mít lednici kompletně vyklizenou, tak ji vypněte ze zástrčky.

Jakmile se rozhodnete odmrazit ledničku, tak musíte na zem k její přední straně dát co nejvíce savé utěrky nebo starý hadr, který bude zachycovat vodu, která začne z lednice vytékat. Většinou odmražení lednice trvá zhruba 4 hodiny.

Pokud se rozhodnete odmrazit lednici rychleji, musíte dodržovat pár pravidel

Rozhodně se nesnažte odmrazit chladničku násilím, tedy jakýmkoliv způsobem se snažit led odtrhnout od zadní stěny lednice. Mohlo by tak dojít k nenávratnému poškození lednice. Stejně tak se nesnažte rozehřívat led v lednici například fénem nebo horkovzdušnou pistolí.

Nejlepší je nechat lednici odmrazit při pokojové teplotě. Pokud budete opravdu hodně spěchat, tak si můžete pomoci teplou vodou v hrnci.

Důležité je však použít pouze teplou vodou, nikoliv vřelou. Hrnec s teplou vodou postavíte do spodní části lednice. Teplá voda potom pomůže k rychlejšímu odmrazení lednice.

Nezapomeňte ani na pořádné umytí lednice

Při příležitosti odmrazení lednice je dobré lednici pořádně vyčistit. I když si každý dává pozor, aby dával do lednice jen čisté potraviny, tak se čas od času stane, že nám do lednice něco vyteče. V momentě, kdy je lednice při pokojové teplotě, je nejlepší doba k jejímu pořádnému vydrhnutí.

Před zapnutím lednice ji nechte pořádně vyschnout a dostatečně předem nachladit. Pokud máte potraviny někde uchované v chladnu během odmrazení lednice, tak si ledničku předem určitě nechte nachladit. Nachlazení celé lednice může klidně trvat i hodinu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz