Likvidace suti zdarma: Využijte ji jako nový stavební materiál

zlikvidovat suť
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud potřebujete zlikvidovat suť z bourání starého domu a budete stavět dům nový, tak se snažte co nejvíce odpadu vytěžit. Za odvezení odpadu na skládku budete jinak platit zbytečně moc peněz, a to nejen za uložení odpadu. Platit totiž budete i za dopravu a nakládání odpadu. Likvidace středního malého domu potom může spolknout klidně i 300 tisíc korun.

Jak správně zlikvidovat suť?

Nikdy nesmíte likvidovat suť do komunálního odpadu, a to ani kyblík nebo dva z malého domácího bourání. Odpad v podobě suti patří vždy na určená místa nebo do sběrného dvora. Pokud chcete ušetřit za jeho likvidaci a potom ušetřit i při stavbě domu, tak ho rovnou separujte.

Není jednoduché zlikvidovat suť, pokud je namíchaná. Z hlediska stavby nového domu vás mohou zajímat hlavně kameny, které si dávejte bokem na jednu hromadu. Stejně tak můžete využít starý beton, který budete muset maximálně pomocí palice rozdělit na menší kousky.

Díky tomuto procesu oddělení výrazně snížíte objem zbytkové suti, což vám značně pomůže v její likvidaci.

Recyklace stavební suti

Zlikvidovat kamennou suť je úplně nejjednodušší, protože kameny se výborně hodí při betonáži, kdy namočené kameny můžete házet přímo do betonu a tím zvětšovat jeho objem.

Díky recyklaci stavební suti ušetříte za beton spoustu peněz. Tento postup se skvěle hodí při betonáži základových pasů.

Podobně jako kameny můžete při betonáži použít i starý beton. V tomto případně však kontrolujte každý kousek, jestli se jedná pouze o beton a neobsahuje například kousky cihel, které do betonu vhodné nejsou.

Beton a kameny můžete použít i do základové desky

Pokud chcete zlikvidovat suť ve větší míře, tak ji můžete využít i jako jednu z vrstev do základové desky. Pokud máte v základové desce zásyp pro vyrovnání pod beton, tak právě kameny a starý beton mohou při správném zhutnění sloužit jako výborný materiál.

Vyhněte se však přidávání cihel nebo tašek do základové desky. Tento materiál není vhodný, protože neustále natahuje vlhkost a mění svůj tvar.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz