Zahradní pařeniště vám pomůže při pěstování rostlin jako jsou například papriky, ředkvičky, saláty, květák nebo feferonky. Kvalitní skleník či pařeniště může sloužit například i pro pěstování rajčat, vše záleží na velikosti daného pařeniště či skleníku.
Jak postavit pařeniště rychle a jednoduše?
Nejrychleji zahradní pařeniště vyrobíte pomocí dřevěné konstrukce a smršťovací fólie, kdy si vyrobíte základní tvar pařeniště pomocí dřevěné kostry, kterou potom dokola zatáhnete pomocí smršťovací fólie, která bude uvnitř držet správnou vlhkost pro růst rostlinek, ale také větší teplo než je venku. Stejně tak bude rostliny chránit proti větrným vlivům.
Až budete stavět zahradní pařeniště, tak vždy myslete na pohodlný přístup do pařeniště. Do pařeniště budete potřebovat dobrý přístup hlavně kvůli zalévání a kypření půdy. Nejlepší variantou je oddělávací vrchní část pařeniště.
Domácí výroba většího pařeniště či skleníku
Pokud se rozhodnete postavit větší pařeniště nebo skleník, tak rozhodně můžete využít skleněné tabule, které budete muset osadit do pevného kovového rámu. Dřevěný rám se z hlediska bezpečnosti pro výrobu moc nedoporučuje, ten je vhodný pouze v případě použití fólie.
Z železných profilů si svaříte hotovou konstrukci, kterou potom vyložíte pomocí skleněných tabulí, které budete upevňovat na sklenářský tmel.
Stejně jako u první varianty myslete na pohodlný přístup. V tomto případě je nejlepší dělat pařeniště či skleník minimálně na výšku postavy.
Závlaha skleníku či pařeniště
Zahradní pařeniště nebo skleník potřebuje ke správné funkci hlavně hodně vody, takže rovnou při stavbě myslete na dostatečný zdroj vody k zalévání, kterou budete mít po ruce nebo přímo v pařeništi.
Pokud budete stavět větší konstrukci ze železa a skleněných tabulí, tak můžete rovnou využít i svody vody ze střechy pro zachytávání dešťové vody do připravené nádoby, kterou později budete pro zálivku používat.