Kuří oko dokáže být nepříjemné a bolestivé. Jak ho odstranit jednoduše i doma

kuri oko
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Může se objevit na kloubech, palcích i patách a hodně pozlobit. Kuří oko je nepříjemně bolestivým útvarem, o který nikdo nestojí. Přesto se může na ploskách chodidel objevit a jejich majitele potrápit. Jak se zbavit kuřího oka domácí léčbou?

Vznik kuřího oka

Kuří oko vzniká obvykle na místě, které je vystavené tření nebo velkému tlaku, třeba nošením nevhodných bot. Velmi často ho mívají osoby s ortopedickými vadami nohou – například s vbočenými palci.

Pokožka při styku s obuví, která nepadne, rohovatí. Vzniká zesílená kůže s drsným povrchem. Když se ho pokusíte seškrábnout, změní barvu doběla a drolí se.

Bohužel zrohovatění kůže proniká hlouběji, dráždí citlivé nervy, čímž vzniká nepříjemná bolestivost místa, kde se kuří oko nachází. Zejména diabetici by si na vznik tohoto onemocnění měli dávat pozor a o své nohy řádně pečovat.

Jak odstranit kuří oko?

První volbou, pokud se vám již kuří oko na chodidle vytvořilo, je změnit obutí a nevhodné boty vyměnit.

Bolest je poté možné zmírnit gelovými nebo pěnovými náplastmi, které jsou k dispozici v lékárnách nebo i zdravotnických potřebách. Speciální hydrokoloidní náplast tlumí bolest a chrání už vytvořené kuří oko před dalším otlakem.

Gel kuří oko změkčuje, čímž usnadňuje jeho následné odstranění, přičemž nedráždí zdravou pokožku. Náplast je možné nosit i několik dní bez toho, abyste ji museli měnit.

Babské rady také léčí

Další možností, jak se zbavit kuřího oka na noze či patě, je namočit si nohy do vody a kůži zkusit obrousit pemzou.

Existují ovšem i babské rady, jak si poradit s tímto nepříjemným onemocněním. Zkuste obklad z octa a cibule, kdy cibuli nakrájíte na plátky, namočíte do octa a necháte pár dní odležet. Nejvhodnější je pak používat obklad před spaním, kdy ho na kuří oko obvazem přivážete.

Jiní radí přiložit na bolestivé místo plátek citronu, případně si namáčet nohy ve slané vodě a poté chodidla promazat medem.

Základním pravidlem, které na bolestivý otlak platí, je to, že kůže musí být změkčená a hydratovaná. Péče o chodidla by tak měla zahrnovat pravidelné promazávání mastným krémem – nejlépe s měsíčkem.

Pokud vám babské rady nepomohly, je nejjistější volbou navštívit pedikérku, která si s kuřím okem snadno poradí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz