Pokud kupujete ojeté auto, máte povinnost ho do deseti dnů po koupi přepsat. Pokud nestihnete přepis vozidla v této lhůtě, vystavujete se riziku pokuty.
Co zařídit před přepisem ojetého auta?
Na ojeté auto musíte sjednat povinné ručení, od kterého dostanete zelenou kartu. Vyřízení pojištění by mělo proběhnout ihned po koupi auta. V podstatě by vlastník neměl bez zákonného pojištění vůbec vyjet na silnice.
Další důležitý formulář, který ojeté auto k přepisu musí mít, je protokol z evidenční kontroly. Tuto kontrolu většinou zařídíte ve stanicích technické kontroly. Evidenční kontrola se u ojetého auta dělá kvůli kontrole všech částí auta, a také čísel karoserie.
Jak postupovat dál?
V této fázi tedy máte připravené povinné ručení, od kterého máte zelenou kartu. Dále máte vyřízenou evidenční kontrolu, která není starší 30 dnů. Kupní smlouvu, kterou budete taktéž potřebovat k přepisu auta, tu musíte mít z autobazaru nebo od prodejce.
Celkově tedy k přepisu potřebujete zelenou kartu, kupní smlouvu, evidenční kontrolu, doklad totožnosti, velký technický průkaz, malý technický průkaz a přihlášku k registraci vozidla.
Co všechno budu za ojeté auto platit?
Evidenční kontrola stojí 400 korun, bez této kontroly si auto nepřepíšete. Na úřadě zaplatíte za přepis vozidla dalších 800 korun. Pokud kupujete starší ojeté auto, je potřeba pamatovat i na ekologickou daň.
Ekologická daň se rozděluje do tří skupin. Jde o to, do jaké skupiny ojeté auto spadá, a podle toho budete za auto platit. Daň se rozděluje na skupiny euro 0 za 10 000 Kč, euro 1 za 5000 Kč, euro 2 za 3000 Kč a euro 3 za 0 Kč. Všechna ojetá auta vyrobena po roce 2000 zatím spadají do skupiny euro 0. Pro příklad největší ekologickou daň, tedy 10 000 Kč zaplatíte například za Škodu favorit. Ekologická daň je u každého auta vždy jednorázová.
Pokud se chystáte auto přepisovat, doporučuje se na úřad dopředu objednat. Nezapomínejte na 30 denní platnost evidenční kontroly automobilu, a také povinnost přepsat ojeté auto do 10 dnů od jeho zakoupení.