Jedlá soda pomůže v kuchyni, při úklidu nebo neutralizuje žaludeční šťávy

jedlá soda
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Určitě vám v kuchyni nechybí. Jedlá soda neboli soda bicarbona je užitečným práškem bílé barvy, které v domácnosti nachází uplatnění při různých činnostech. Je možné je dokonce i konzumovat a ulevit si od žaludečních potíží. Na co všechno je jednou sodu možné použít?

Použití při pálení žáhy

Pod názvem jedlá soda se skrývá hydrogenuhličitan sodný. Je rozpustná ve vodě, přičemž vzniká roztok se zásaditým pH. Sodu tělo vylučuje v žaludku ve formě slizničního hlenu. Je-li ho nedostatek, dochází k tzv. pálení žáhy. Jedlá neboli zažívací soda od těchto potíží dokáže ulevit. Stejný důvod vede k používání sody také do krmných směsí pro hospodářská zvířata, protože zlepšuje výkonnost bachoru.

Se sodou vyčistíte i odpad a hrnce

Je neuvěřitelné, kolik použití se nabízí ve spojitosti s jedlou sodou. Zkuste ji nasypat do ucpaného odpadu, zalijte vroucí vodou a výsledek se brzy dostaví. Jedlá soda by měla pomoci odstranit nános, který blokoval správný odtok vody.

Kromě toho se sodou můžete čistit hrnce, kávovary nebo sporáky od mastnoty a lze je použít i při vytírání podlahy. Na čištění hrnců stačí povařit jedlou sodu ve vodě a nechat odstát. Pak roztokem hrnce vyčistíte. Když přidáte jedlou sodu při umývání nádobí do dřezu s prostředkem na mytí, dostane vaše nádobí hezký lesk.

Pohlcuje nepříjemné pachy

Jestliže se z vašich bot neline vábná vůně a chtěli byste to napravit, nebo minimálně nepříjemné pachy odstranit, vyzkoušejte do bot nasypat jedlou sodu. Měla by zapáchající odér neutralizovat.

Stejně tak dokáže odstranit zápach z ledničky. Stačí v ní několik dní nechat stát misku s jedlou sodou o hmotnosti 50 gramů.

Použití sody v domácí kosmetice

Jestliže vás trápí suchá pleť, můžete si obličej oplachovat vlažnou vodou, do níž jste dali jednu čajovou lžičku jedlé sody. Ta by měla od potíží se suchou pletí ulevit. Když jedlou sodu použijete do koupele, vaše pokožka bude jemnější.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz