Jak změnit trvalé bydliště? Poradíme vám, co k tomu potřebujete

trvale bydliste
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

Spousta lidí řeší změnu trvalého bydliště z různých důvodů, nejčastějším důvodem je stěhování. Jak ovšem změnit trvalé bydliště? Změna trvalého bydliště je poměrně snadná věc, je však potřeba dodržet správný postup a také si obstarat všechny potřebné dokumenty, které jsou k této změně nutné. Změna bydliště by se neměla příliš odkládat. Jak tedy změnit trvalé bydliště? Poradíme vám níže v článku.

Doklady a dokumenty

Na změnu trvalého bydliště budete potřebovat občanský průkaz a doklad o svém pobytu na adrese. Dokladem může být výpis z katastru nemovitostí, nabývací doklad nebo doklad o oprávnění užívat byt, potvrzený samotným vlastníkem nemovitosti. Mnohdy je akceptována i smlouva o pronájmu bytu. Změna vás bude stát správní poplatek ve výši 50 Kč.

Návštěva magistrátu

Následně zajděte na magistrát svého města a najděte odbor správních činností, kde navštivte oddělení evidence trvalého pobytu. Pokud toto oddělení budete mít problém najít, zeptejte se na informacích, kde vám s ochotou poradí.

Formulář pro změnu bydliště

Následně budete muset vyplnit formulář, který má název Přihlašovací lístek k trvalému pobytu. Formulář vyplňte dle pokynů. Pokud jste mladší 15ti let, tak formulář za vás vyploní zákonný zástupce. Změnu trvalého bydliště za vás může provést kdokoliv, koho pověříte plnou mocí určené k tomuto úkonu. Vyplněný formulář následně předložte pracovníkovi magistrátu na daném oddělení se všemi nachystanými doklady, následně budete vyzvání k zaplacení správného poplatku 50 Kč.

Kdy dojde ke změně trvalého pobytu?

Změna trvalého bydliště bude provedena ihned po vyřízení podání vašeho formuláře. Dostanete potvrzení o změně trvalého pobytu. Následně vám úředník na místě přestřihne roh vašeho občanského průkazu a vystaví vám Potvrzení o změně místa trvalého pobytu.

Výměna občanského průkazu

Poté musíte zažádat o nový občanský průkaz, kde bude nová adresa vašeho trvalého pobytu. Pokud byste si o nový OP nezažádali, hrozí vám pokuta až 1000 Kč. K výměně občanského průkazu není potřeba nová fotografie, pracovník z oddělení evidence obyvatel a občanských průkazů vás vyfotí na místě.

Náhlášení změny dalším institucím

Změnu trvalého bydliště budete muset nahlásit také dalším institucím jako jsou banky, pojišťovny, poskytovatelé telefonních služeb a další. Pokud jste podnikatel, informujte i živnostenský úřad. Pokud jste řidičem vozidla, je nutné navštívit i dopravní odbor a na ten si s sebou vzít jak malý tak i velký technický průkaz.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz