Jak zdít na pěnu? Vyzkoušejte nový způsob stavění

zdeni na penu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Zdění na pěnu dokáže výrazně urychlit stavbu domu nebo užitkové stavby. Takové zdění je jednoduché a nepotřebujete k tomu tolik nářadí, jako když chcete zdít klasicky na maltu nebo tenkovrstvé lepidlo. Jak tedy zdít na pěnu?

Zdění na pěnu

Pokud chcete zdít na pěnu, tak je k tomu potřeba vybrat speciální k tomu určenou pěnu, ale také cihly, které se pro suché zdění hodí. Většinou jsou tyto cihly označovány jako dry fix. Každý výrobce však může mít jiný název, takže je potřeba si to předem pořádně zjistit.

Cihly pro zdění na pěnu jsou z pravidla broušené. Jde o to, aby nevznikala žádná zbytečná spára mezi cihlami. Zdění na pěnu je rychlé a z hlediska pevnosti stejně kvalitní jako zdění na klasické stavební materiály.

Pěna určená ke zdění obsahuje navíc od klasické montážní pěny pryskyřici pro její větší pevnost.

Jak zdít na pěnu?

Pokud se rozhodně takto zdít, tak to rozhodně neznamená, že na cihlu musíte mermomocí narvat co nejvíce pěny. Právě naopak, úplně postačí, když na každou cihlu uděláte dvě cestičky z pěny a přilepíte na ni další cihlu.

Pokud budete zakládat stavbu, tak použijte vždy zakládací maltu. Teprve potom můžete od dalšího řádku začít zdít na pěnu. Jako zakládací materiál pěna není vhodná.

Pěna dokáže většinou pěkně zatuhnout cca během jedné hodiny. Po dvanácti hodinách poté získá svou kompletní pevnost.

Na co si dát při zdění na pěnu pozor?

Pěna se dá používat k vodorovnému i svislému spojení. Pokud však budete potřebovat vyplnit prostor místo dořezávání mezi cihlami, tak už je lepší místo pěny na zdění použít nízko expanzní pěnu. Pěna na lepení totiž má jiné vlastnosti a nefunguje jako tepelná izolace na rozdíl od klasické nízko expanzní pěny.

Při zdění je dobré si hned od prvního řádku hlídat rovinu ve všech směrech. Případná chyba ve zdění se pak totiž jen velmi těžko napravuje.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz