Jak ušetřit za vytápění domu. Vyvarujte se zásadním chybám

vytapeni domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Ušetřit za vytápění se vyplatí, o to více při zvýšených cenách energií. A právě majitelé domů mají tuto jedinečnou možnost přímo na dosah ruky. Vytápění domu v zimních měsících stojí i v nekrizových letech často spoustu peněz. Existuje ale několik základních pravidel, při jejichž dodržování se dá snadno ušetřit nemalá část peněz. Jak tedy ušetřit za vytápění domu?

Nešetřete na kvalitním termostatu

Jednou z nejzásadnějších chyb, které se často dopouštíme, je vytápění prázdného domu. Pokud jedeme na víkend pryč nebo jsme celý den v práci, je zbytečné udržovat doma takové teplo, jako kdybychom byli doma.

Ideálním pomocníkem je v tomto případě programovatelný termostat. Není totiž nic jednoduššího, než si na něm nastavit čas, kdy má Vaše topení topit naplno a kdy nemusí.

Zaměřte se i na okna

Další častou chybou, kterou si většina lidí ani neuvědomuje, je nedostatečné těsnění oken. Pokud totiž okna nezamkneme, většina z nich se neutěsní. Díky tomu se do našeho domu pomalu a nenápadně vkrádá studený vzduch z venku a my tak musíme více topit.

To samé platí také o dveřích. Ty je dobré utěsnit v jejich spodní části. Nezapomeňte také utěsnit okna v místnostech, které neobýváte.

Často máme tendenci tyto prostory ignorovat, i tudy nám ale může unikat teplý vzduch a naopak se do domu dostávat vzduch studený.

Vytápějte i místnosti, které nejsou třeba

Velkou chybou je také to, pokud v místnostech, které neobýváte, topení úplně vypnete. Místnost se velmi rychle ochladí a tato zima pak následně ovlivňuje celý dům. Topný systém má za úkol rovnoměrné vytápění domu, pokud tomu zamezíme, nedochází k šetření, ale naopak.

Pozornost je zapotřebí věnovat také prostorům jako je sklep a půda. I zde můžeme najít místa, která jsou nedostatečně izolovaná.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz