Jak správně vrtat do dřeva, aby dřevo neprasklo. Pomůže i fígl s vrtákem

vrtani do dreva
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vrtat do dřeva je složitější úkol, protože dřevo nám při vrtání rádo praská. Týká se to zejména měkkého dřeva a hlavně se to děje při přitahování dřeva pomocí vrutů. Pokud tedy potřebujete přitáhnout dřevo pomocí vrutu, tak nestačí jen vybrat jeho správnou šířku.

Jak správně vrtat do dřeva

Zásadní je vrtat do dřeva ve správné poloze. Pokud si tedy například představíte dřevěnou lištu, která je široká 4 centimetry, tak je nejlepší do ní vrtat uprostřed, nikdy ne u kraje, kde je riziko prasknutí vždy větší.

Jednoduše řečeno, čím více dřevěného materiálu je kolem dokola vrtání, tak tím menší pravděpodobnost prasknutí dřeva je.

Fígl s vrtákem

Pokud chcete mít opravdovou jistotu, že vám dřevo při přivrtávání vrutu nepraskne, tak můžete použít fígl s předvrtáním pomocí vrtáku.

To znamená, že díru před vrutem předvrtáte o něco málo menším vrtákem do dřeva, čímž odstraníte materiál, který by se jinak musel rozpínat do stran a mohl by způsobit prasknutí dřeva.

Jak vrtat do dřeva, pokud máte jen vruty

I v tomto případě se dá prasknutí dřeva zabránit. Pokud nemáte po ruce vrták a potřebujete přivrtat vrutem jeden kus dřeva ke druhému, tak je to řešitelné. Vezmete si vrut a na vrtačce nastavíte opačný chod. Vrut přiložíte na požadované místo a začnete vrtat v protisměru.

Pamatujte, že budete muset na vrut hodně přitlačit. Vrut vám ve dřevě vyhloubí díru o svém přesném průměru, takže až budete pomocí vrutu přivrtávat tento kus dřeva, tak se zachytí až do přivrtávaného druhého kusu dřeva.

Pokud se pro tuto metodu rozhodnete, tak pozor na to, aby se vám nepodařilo dřevo podpálit. Při točení vrutem v opačném směru se bude totiž dřevo dost zahřívat a může tak zejména u měkkého dřeva dojít snadno ke vznícení.

Další možnosti

V některých případech není potřeba díry před vrutem předvrtávat a to hlavně v případě, pokud například vrut používáte uprostřed fošny nebo desky. Jak již bylo zmíněno, tak pokud je v okolí dostatek materiálu, nemělo by dojít k prasknutí dřeva.

Předcházet tomu můžete také použitím vrutů do sádrokartonu, které jsou mnohem ostřejší. Tyto vruty však nejsou vhodné na opakované použití do dřeva.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz