Myslet na zateplení vany se vyplatí. Pokud budete usazovat vanu, tak zateplení vyjde jen na pár korun. Zateplená vana nebude tolik brát teplo z vody a voda vám tak vydrží déle teplá. Můžete díky tomu ušetřit za ohřev vody, protože si nebudete muset při delší koupeli připouštět teplou vodu.
Zateplení vany
Jednoduché zateplení vany se dá udělat při obezdívání vany. Pokud máte samostatně stojící vanu, tak je lepší ji i tak obezdít, aby se dala dobře zateplit. Vana se dá zateplit pomocí montážní pěny nebo pomocí polystyrenu.
Obě tyto hmoty velmi dobře drží teplo. Montážní pěna je pro zateplování lepší, protože je tvárnější a zvládne to i méně zdatný kutil. Jako první si vanu usadíte na místo a připojíte na odpad. Pokud budete budovat i revizní dvířka, tak je potřeba nechat cestu k odpadu a nezastříkat ho pěnou.
Jak zateplit vanu?
Správné zateplení vany pomocí montážní pěny není složité. Koupíte si nízko-expanzní montážní pěnu a po usazení vany zastříkáte prostor mezi vanou a zdí. Pak začnete s obezdívkou a v jejím průběhu budete stříkat pěnu mezi obezdívku a vanu.
Pro lepší práci je dobré pořídit si pistolovou pěnu a kvalitní pistoli na montážní pěnu, aby bylo možné nízko-expanzní pěnu dávkovat postupně.
Snažte se pěnu dostat do všech míst mezi pevnou plochu a vanu. Nezapomínejte hlavně na spodní stranu vany, kde dochází k největším únikům tepla.
Zateplovat můžete i pomocí polystyrenu
I polystyren dokáže udělat dobrou službu z hlediska zateplení, jen práce s ním je trochu složitější. Pokud chcete zateplovat polystyrenem, tak budete muset vytvarovat tvar vany a vanu do polystyrenové vany posadit a obezdít.
Pokud se rozhodnete pro polystyren, tak je i tak lepší mít nachystanou montážní pěnu, kterou doplníte případné nedostatky při zateplení. Dávejte si pozor, aby nedošlo k zalepení odpadu nebo jiných funkčních částí vany.
Zdroj informací: Napady-navody.cz, autorský článek