Jak využít kopřivy. Nejsou jen do nádivky

kopriva vyuziti
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Kopřivy, které lze nasbírat prakticky kdekoliv, třeba jen podél cesty vedoucí k vám domů, můžete využít nejen do vaší nádivky. Běžnou kopřivu dvoudomou lze uplatnit kromě kuchyně i v léčitelství. Je tak na čase přestat vnímat kopřivy jako plevel a začít o nich uvažovat jako o užitečné rostlině.

Sběr kopřiv

Pokud se vydáte na sběr kopřiv, nezapomeňte si vzít s sebou ochranné rukavice. Díky jemným chloupkům, které najdete nejen na listech, ale také na stonku způsobují při trhání pálivou bolest na kůži. Kopřivy vylučují látku zvanou histamin, serotonin a kyselinu mravenčí.

Současně ale kopřivy obsahují řadu užitečných látek. Kvůli jejich vysokému obsahu je nejvhodnější sběr mladých kopřiv zkraje jara. I když se kopřiva nachází na zaplevelených místech, její využití má smysl.

Kopřivy pro zdraví

Mladé kopřivy sbírejte v hojném množství. Podle babských pověr se hodí na cévy, hemoroidy, ale také na křečové žíly.

Kopřiva navíc obsahuje i poměrně velké množství železa, není tedy divu, že jí lidé užívají při zhoršených hodnotách krevního obrazu. Babky kořenářky je pak kdysi sbíraly na úpravu krevního tlaku a cukru.

U některých pacientů se doporučovaly i po akutních infekčních stavech močových cest. Kopřivy čistí játra a ledviny od všech toxických látek v těle. Kromě toho jsou zdrojem důležitých vitamínů a minerálních látek.

Kopřivy v kuchyni

Kopřivy však mají největší využití v kuchyni, hodit se vám mohou například do různých pomazánek. Mladé jarní výhonky můžete nasekat místo špenátu i do oblíbeného smoothie.

Hodit se vám mohou i jako dochucovadlo různých pokrmů, můžete je přidat do bramborového těsta na knedlíky. Chutě se báječně spojí.

Najemno nakrájené výhonky může zpracovat do předem připraveného salátu, nebo z nich můžete vyrobit přímo kopřivový salát.

Vyzkoušet můžete i tradiční velikonoční nádivku z kopřiv, ale pokud si nad recepty nechcete příliš lámat hlavu, můžete mladé výhonky kopřiv nasypat přímo na váš chleba jen tak s máslem.

Kopřivy pro krásu

Pokud chcete, aby byly vaše vlasy krásné, neváhejte si z kopřiv připravit výluh. Vlasy ponořte (nechte výluh samozřejmě vychladnout, abyste se neopařili) do vodní lázně z kopřiv alespoň na dvacet minut. Vaše vlasy budou pak nejen hebké, ale i výrazně lesklé.

Zbytek kopřiv dejte do mixéru, rozemelete je na jemné kousky, přidejte je do vody a krátce je povařte, poté k nim přidejte olivový olej a med. Vznikne vám tak zdravá maska na vaši pleť.

Zdroj informací: Lidovky, Lékarna, autorský článek
Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz