Jak připravit a naolejovat dřevo. Ušetřete si zbytečnou práci

brouseni dreva
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Příprava a olejování dřeva jsou nevyhnutelným krokem při jakékoliv práci se dřevem. Přečtěte si, jak na to a co rozhodně není radno před použitím dřeva zapomenout udělat. Ušetříte si tím zbytečnou práci navíc. Jak tedy před a při olejování dřeva postupovat?

Před olejováním

Dřevo je potřeba připravit na ošetření olejem. Důkladně ho prohlédněte, zda na něm nejsou nerovnosti – nezabroušené třísky a podobně.

Jestliže již bylo dřevo dříve opracováno, je potřeba původní vrstvu odstranit. Ze dřeva, které ještě nikdy opracováno nebylo, smeťte piliny a jiné nečistoty.

Odstranění starého pokrytí

Ze dřeva je potřeba odstranit původní ochranný materiál a dřevo opracovat. Dřevo můžete očistit chemicky (speciální směsí), mechanicky (špachtlí nebo bruskou) nebo teplem (stavebním vysoušečem).

Nehledě na to, kdy a jak bylo dřevo ošetřeno, směs se vpíjí do struktury dřeva. Tmavá vrstva, vytvořená pod filmem barvy a laku, musí být také odstraněna.

Hlavním cílem je očistit dřevo tak, aby bylo ve výsledku světlejší, aby byly odstraněny staré vrstvy nátěru až k samotnému dřevu a do jeho pórů se tak dostal vzduch.

Vezměte prosím na vědomí, že při odstraňování materiálu z jakýchkoli vodorovných rovin, včetně podlahových krytin, se tvoří mastné skvrny, které se nazývají dehtové kapsy. V procesu čištění musí být odstraněny z povrchu pomocí stavebního vysoušeče.

Jak dřevo připravit

Očistěte důkladně plochu dřeva. Poté následují tři důležité etapy přípravy – broušení, tmelení a leštění dřeva

Broušení

Dřevo tedy po očistění obruste. Díky tomu se otevřou póry dřeva a lépe se v nich uchytí penetrace. Nátěr lépe proniká do obroušeného dřeva. Důkladně vyberte vhodný brusný papír na základě toho, co se chystáte vyrábět.

Na delikátní povrchy použijte měkčí brousek a naopak. Pro čištění stěn je vhodný nejhrubší a nejtvrdší papír a pro tenké nábytkové výrobky – tenký a jemný.

Při použití bruskou dělejte kruhové a vlnové pohyby. Jde o to, že dřevo má v různých místech vlákna různé hustoty a tloušťky. Broušení v jiném směru může poškodit strukturu dřeva.

Dejte pozor, ať se na obroušený povrch nevylije žádná tekutina. Pokud se tak stane, konkrétní místo opět obruste.

Tmel

S tmelem je potřeba pracovat opatrně. Naneste tmel na potřebné místo.

Pokrývat tmelem celý povrch dřeva není potřeba, protože pod vlivem teplotních změn a času se tmel začne odlupovat. Místa, na kterých jste použili tmel, budou viditelná.

Leštění

Leštit výrobek je potřeba těsně před tím, než na něj nanesete olej. Poté, co dřevo obrousíte, můžete začít s leštěním. Vzhledem k tomu, že proces broušení je hrubý, mohou na povrchu zůstat neviditelné škrábance.

Pokud přeskočíte krok leštění a okamžitě pokryjete produkt olejem, po zaschnutí budou viditelné nepravidelnosti. Doporučujeme použít plošnou brusku se středním nebo hrubým nástavcem (od č. 120 výše).

Po každém kroku by měl být povrch očištěn. Je lepší to udělat měkkým suchým kartáčem nebo vysavačem. K čištění nepoužívejte kovové kartáče. Zanechávají po sobě kovový prach, který může mít za následek zčernání dřeva.

Jak naolejovat dřevo

Než natřete celou dřevěnou plochu olejem, vyzkoušejte směs na malém kousku. Výsledek ovlivňuje nejen kvalita oleje, ale i stav dřeva a úroveň jeho vlhkosti.

Před použitím si důkladně pročtěte složení oleje. Pokud v sobě neobsahuje žádný vosk, nejprve ještě dřevo navoskujte. Povrch pak bude více odolnější.

Pokud ošetřujete dřevo v teplém a slunném počasí, výsledek práce bude kvalitnější. Póry dřeva se otevřou a ochranná směs lépe pronikne do hloubky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz